Author Topic: Książki które warto przeczytać. ;)  (Read 31586 times)

MJ

  • Guest
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #15 on: 08 May 2013, 07:57:41 »
Ostatnio znalazłem w bibliotece. Przy okazji opisu jednego z najbardziej drastycznych, udokumentowanych przykładów życia łagrowego książka pokazuje bezmiar nędzy i terroru w ZSRR lat 30. Całkiem ciekawa książka:



http://clevera.blox.pl/2011/03/Wyspa-Kanibali-Nicolas-Werth.html
« Last Edit: 08 May 2013, 08:12:37 by Janer »

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #16 on: 08 May 2013, 14:34:55 »
W sumie to szkoda, że w Polsce się wydaje pierdu pierdu pod nazwą wspomnień. Mało jest rzeczowych pozycji, tłustych merytorycznie, opasłych w tabelki, dane, źródła, czyli to, czym się historycy na poziomie  zajmują. Suchsze są takie ksiązki ale dużo więcej można się z nich dowiedzieć. Dlaczego u nas  się nie tłumaczy  w ogóle Glantza?  Jeden z najlepszych historyków odnośnie frontu wschodniego. Eh  :-\

http://dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t=132187&sid=8dcfabc71349ef055c6cd0653901a682 tego sołdata propsują tutaj, kto wie, może se kupie
« Last Edit: 08 May 2013, 15:18:41 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

MJ

  • Guest
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #17 on: 09 May 2013, 16:19:13 »
Kupiłem Soldata. Czytam.

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #18 on: 09 May 2013, 17:56:37 »
W sumie to szkoda, że w Polsce się wydaje pierdu pierdu pod nazwą wspomnień. Mało jest rzeczowych pozycji, tłustych merytorycznie, opasłych w tabelki, dane, źródła, czyli to, czym się historycy na poziomie  zajmują. Suchsze są takie ksiązki ale dużo więcej można się z nich dowiedzieć. Dlaczego u nas  się nie tłumaczy  w ogóle Glantza?  Jeden z najlepszych historyków odnośnie frontu wschodniego. Eh  :-\
Ja i bardzo wielu ludzi po prostu lubi literaturę wspomnieniową. Warto czasem spojrzeć na sprawę szerzej, ale poczytne to zwykle nie jest. A dobrze napisane wspominki to strach, pot, adrenalina i inne takie  8)

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #19 on: 09 May 2013, 21:21:26 »
Ale literatury wspomnieniowej jest na pęczki, mi chodzi o rzeczowe książki, oparte o konkretne źródła. Taka książka na pewno byłaby droższa bo i praca cięższa, nie tylko spisane wspomnień a przede wszystkim  siedzenie w archiwach, porównywanie źródeł. Takich książek w Polsce nie ma.
w RO gram jako raq

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #20 on: 09 May 2013, 21:41:30 »
W sumie racja

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #21 on: 11 May 2013, 19:04:58 »
W sumie to szkoda, że w Polsce się wydaje pierdu pierdu pod nazwą wspomnień. Mało jest rzeczowych pozycji, tłustych merytorycznie, opasłych w tabelki, dane, źródła, czyli to, czym się historycy na poziomie  zajmują. Suchsze są takie ksiązki ale dużo więcej można się z nich dowiedzieć.

Widzisz, tu się różnimy w pojmowaniu tego co jest wartościową historycznie literaturą. Ja z kolei nie czytam prawie w ogóle książek zawierających cechy podane wyżej tj tabelki, dane, źródła itp. Nie interesuje mnie w ogóle historia z poziomu sztabu czy statystyka historyczna. Dla mnie prawdziwą historię opowiadają tylko ci którzy ją przeżyli. Oczywiście jak wspomniałeś wcześniej, niektóre, a może i większość wspomnień jest ubarwiana lub wybielana. Trzeba o tym pamiętać i brać poprawkę na wszystko co się czyta. Jednak opis bitwy w historii podręcznikowej, statystycznej w stylu " bitwa była zacięta" nie mówi o niej nic, a żołnierz który brał w niej udział już na jej temat będzie miał wiele do powiedzenia.
Każdy czyta to co go bardziej interesuje. Jeden lubi jak ty studiować mapy i tabelki, drugi woli poczytać o doli żołnierza frontowego. Tak na prawdę, aby mieć pełny obraz historii powinno się czerpać i z jednego i drugiego źródła.
I zapewniam cię, że nie szkoda wydawania "pierdu pierdu pod nazwą wspomnień", wręcz przeciwnie, bardzo dobrze, że się wydaje i wydaje coraz więcej !
I jeszcze jedno - książka wspomnieniowa jest oparta o najbardziej konkretne źródło - wspomnienia uczestnika :)

Offline ShariK PL

  • Towarzysz broni
  • Posts: 973
  • Honor: +10/-1
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #22 on: 11 May 2013, 19:22:03 »
"Rozmowy z Katem" Kazimierza Moczarskiego :)

Nikitycz

  • Guest
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #23 on: 11 May 2013, 23:10:05 »
"Berliński żołnierz" Helmut Altner

Offline Rozumny(PL)

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 393
  • Honor: +10/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #24 on: 12 May 2013, 00:03:38 »
"Przeciw Panterom i Tygrysom" oraz "Podwójny żołd potrójna śmierć", zbiory wspomnień opracowane przez Artioma Drabkina.
Jak również "Tankista" Jewgienija Biessonowa
"Każdy pocisk jeden Niemiec!"

MJ

  • Guest

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #26 on: 25 July 2013, 21:34:40 »
Bruno Friesen Brunatny pancerniak

http://historia.org.pl/2011/03/25/brunatny-pancerniak-z-kanady-na-niemiecki-front-wschodni-b-friesen-recenzja/

Jeśli kogoś interesuje Panzerwaffe, to Tygrysy w błocie zjada na śniadanie  :D

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #27 on: 25 July 2013, 22:40:30 »
szczerze powiedziawszy wg mnie jest taka sobie. Warte uwagi są fragmenty opisu walk na PzJgr IV oraz wiele ciekawostek odnośnie walki na Pz IV. Ogólnie warto przeczytać, ale "przeciw panterom i tygrysom" lub "czerwony niszczyciel czołgów" są dużo ciekawsze :)

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #28 on: 26 July 2013, 00:20:13 »
Ja se zrobiłem liste pozycji, które chciałbym w przyszłości kupić/przeczytać ( może się komuś przydać, bo brałem z dws, a tam goście się znają na temacie ):
Ludzie ze stali
Ernst Jünger  "Stalowe burze"
Na zachodzie bez zmian
Afryka Wschodnia 1914-1918
Bitwa o Norwegię 1940. Wyprzedzające uderzenie Hitlera  Henrik O. Lunde
Napoleoński System Wojny Hubert Camon
East Front Drama 1944 Rolf Hinze
Sydnor C., Żołnierze zagłady. Dywizja SS „Totenkopf” 1933- 1945, przeł. P. Żurkowski, Warszawa 1998
Last Victory in Russia: The SS-Panzerkorps and Manstein's Kharkov Counteroffensive, February-March 1943 (Schiffer Military History Book)
Stephan Hamilton; THE ODER FRONT 1945.
INTO THE ENEMY'S DEN. THE BATTLE FOR EAST PRUSSIA JANUARY-APRIL 1945 Kamen Nevenkin
Jones "Stalingrad. Triumf Armii Czerwonej"
Demolishing the Myth: The Tank Battle at Prokhorovka, Kursk, July 1943: An Operational Narrative
Panzer Operations: The Eastern Front Memoir of General Raus, 1941-1945 (bardzo dobra )
J. Neumann - 4. Panzer-Division 1943-1945. 
The Wehrmacht Retreats: Fighting a Lost War, 1943
Przeżył jeden ze stu. Radzieccy zwiadowcy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 ( dobra )
Rolf Hinze - With The Courage and Desperation. GERMANY'S DEFENCE OF THE SOUTHERN SECTOR OF THE EASTERN FRONT 1944-45, Helion & Company.

+

Mam jeszcze the battle of Kursk Glantza, ciupię teraz jeszcze jego Barbarosse 1941 i kończę Tannenberg 1914 z hbeków. Następna w kolejce jest Charków Dombas 1943 autorstwa Ł. Przybyło  :)
« Last Edit: 26 July 2013, 00:43:15 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

MJ

  • Guest
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #29 on: 26 July 2013, 07:30:01 »
O tych zwiadowcach to sobie poczytam.

A tak w ogóle jeszcze jako dziecko czytałem w serii Tygrysów jakąś książeczkę o radzieckiej grupie rozpoznawczej na terytorium Rzeszy. Obserwowali węzły kolejowe itd. W chwili obławy, gdy wydawało się, że ich złapią ukryli się w śniegu pod białą czaszą spadochronu. Pamięta może ktoś tą książeczkę? Niedawno szukałem w internecie, która to była część ale niestety nie udało mi się to.