Author Topic: Wybór celów dla LKM  (Read 25340 times)

pasqdnick

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #30 on: 31 August 2006, 08:58:15 »
Quote
thebil :

Widziałeś ten filmik w całości, że wiesz w co koles trafiał? Mi tam nie pokazuje bezczelnie koncówki z tarczą :P.
A co do filmiku twojego, to wiesz, mam ciagle 'loading' tam :D.

Nie po prostu widać jak mu giwera lata. Jeśli muszka ze szczerbinką ci się rozjedzie o 5mm to w tarczę nie trafisz na 15m. A temu na filmie lufa lata po paręnaście cm w każda stronę :D

PrezesieOj to właśnie napisałem na początku. Kaemista to najbardziej widoczny cel po prostu. Ciekaw jestem czy byłoby zastosowanie dla KMu na klanówce, gdzie km mógłby być daleko i właśnie kryć ogniem jakiś obszar kierowany przez nazwijmy to obserwtora. Pewnie raczej nie bo szkoda marnować człowieka do mało skutecznego "przyduszania". :D
Offtop:
W modzie do BF2 - Project Reality, gdzie respy są dość długie, 35sek w górę,  gram w turnieju. I tam to działa. Walisz seriami z KMu w obszar. I ludki się chowają, zalegają. Kilka razy widziałem taką akcję że KM tak robił, a reszta ekipy starałą się obejść wtedy wroga z flanki. W RO niestety nie ma to racji bytu.

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Wybór celów dla LKM
« Reply #31 on: 31 August 2006, 14:38:21 »
na tej mapie gdzie niemcy musz azdobyc te gore (nie pameitam anzwy), to raz sie rozsiadlem z lkm'em to calkiem celny, ale ma za malo ammo

dziw ze mnie nikt nie zdjal graatem (za daleko) ani z ajiegos kar'a (liscie)

ale te laserowe kul z gwiezdnych wojen to porazka - widac biednego kaemiste z kilometra gdzie sie kryje, a moim zdaniem to bezsens, bo z jednej strony facet powinen miec szanse jak lezy i nie ma jak sie ruszyc, a w dodatku z taka giwera to wystaje mu czacha dos wyraznie.

1945*SpierS

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #32 on: 31 August 2006, 21:07:44 »
Pewnie chodzi o Kaukasus,jest tam kilka niezłych miejscówek dla MGiety.

Robson

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #33 on: 31 August 2006, 22:23:47 »
Ja na Kaukasie to tylko gram mosinem :p albo karem  :p

Goral

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #34 on: 31 August 2006, 23:35:12 »
Quote
pasqdnick :
Offtop:
W modzie do BF2 - Project Reality, gdzie respy są dość długie, 35sek w górę,  gram w turnieju. I tam to działa. Walisz seriami z KMu w obszar. I ludki się chowają, zalegają. Kilka razy widziałem taką akcję że KM tak robił, a reszta ekipy starałą się obejść wtedy wroga z flanki. W RO niestety nie ma to racji bytu.

A sprawdzałeś? W RO jest mechanizm ognia przytłaczającego. Jeśli blisko Ciebie przeleci pocisk masz "rzomazanie ekranu" (lub jeśli to wyłączysz ekran staje się czarny na moment), więc jeśli w Twoim pobliżu przeleci kilkanaście (kilkadziesiąt) pocisków z MG to Twoja sprawność jest bardzo ograniczona...

Robson

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #35 on: 31 August 2006, 23:44:41 »
Jeśli to wyłączysz to nic się nie dzieje :p

pasqdnick

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #36 on: 01 September 2006, 00:57:27 »
Robson
Ekran robi się ciemny zamiast drgać.

Goral
 Ale co z tego. Nie ma działania psychologicznego. Parę razy próbowałem coś takiego zrobić. Waliłem krótkie serie tam gdzie widziałem kłębiących się ludków. Zawsze kończyło się to headshotem. I to dość szybko. Pomimo czasem niezłego ukrycia. Twórcy zrobili super rzecz jaką jest rozmycie niestety jakoś to nie działa. KM jest schrzaniony i będzie schrzaniony dopóki nie wycofają smugaczy. Strzelaca i tak będzie nieźle widać po błyskach z lufy. Ale będzie go trudniej namierzyć.

thebil

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #37 on: 01 September 2006, 00:58:07 »
@robson
No, napewno... Nie da się wyłączyć tego zaciemnienia na d3d. Odznaczam i 'wskakuje' na nowo.

Ogólnie, to mi się wydaje, że przydatność KMu do faktycznego przygniatania wroga jest zerowa. Za szybko się przegrzewa. Dodatkowo mało kto da się zastraszyć KMowi (a napewno nie ja) kiedy masz wystawioną tylko głowę. Szanse, ze cie trafi, to jak 1:50. W szczególności, gdy masz rifla, to taki KMiarz nie ma szans, bo twoje kule lecą gdzie ty chcesz, a jego gdzie popadną :D.

Co do KMów, to zastanawia mnie 1 rzecz, a mianowicie w mg34 były 2 spusty? Jeden do single, a drugi do auto? Bo w tej grze mg34 masakrycznie przewyższa inne mozliwością strzelania jak z rifla + zerowy odrzut i samopowtarzalność. Jezeli nie miało 2 spusytów, tylko przełącznik, to powinno się strzelać single po zmianie trybu ognia, a jezeli nie było możliwości strzelania single, to powinno nie być tej mozliwości, bo to nie realistyczne, a do tego zostawia mg42 i dp28 daleko w tyle.

Robson

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #38 on: 01 September 2006, 12:28:54 »
Quote
thebil :
@robson
No, napewno... Nie da się wyłączyć tego zaciemnienia na d3d. Odznaczam i 'wskakuje' na nowo.

Ja jakoś wyłączyłem i mi nie "wyskakuje" :p

Daraczek

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #39 on: 27 January 2007, 19:41:47 »
Ehhh Mg42 to UKM i nie istnieje ŻADNA potrzeba noszenia go we dwoje !!!! tak samo jest z M249 albo M60 czy do jego obsługi są potrzebni 2 ludzie ???? nie a pozatym Mg42 pozostał dalej jako standardowa broń ciężka na wyposażeniu Armii Bundeswehry przerobiono ją tylko na amunicję 7.62 NATO ;). Tak więc w rzeczywistości jest możliwe strzelanie z Mg42/34 i czego tam sobie jeszcze zyczycie z biodra (nawet gdzieś miałem fotkę jak Niemiec strzelał właśnie z biodra ;) )
EDIT:
Jeżeli ktoś ma wątpliwości ;P
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersalny_karabin_maszynowy

Shock

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #40 on: 29 January 2007, 08:17:18 »
Pozwole sobie wtrącić parę słów odnośnie strzelania z MG-42, PK czy innych. Jak słusznie zauważył Pasqdnickprzesunięcie przyrządów mechanicznych powoduje iż kolejne pociski pod wpływem odrzutu powodowanym przez gazy prochowe są niecelne jeżeli się je przesunie choćby o 5mm. Zgadza się, jednak trochę to sprostuję. Jeżeli muszka ze szczerbinką Ci się rozejdzie to nie trafisz wogóle w nic, tylko nie rozumiem jak się może rozejść o 5mm? Gdy mamy dystans 15 metrów strzelamy (pod warunkiem, że mamy zgrane dobrze przyżądy) tam gdzie chcemy gdyż pocisk ma jeszcze prosty tor lotu (mowa o broni krótkiej). Natomiast jeżeli strzelamy od 25m i wyżej należy uwzględnić poprawkę i strzelać trochę nad punkt w który celujemy - zasięg skuteczny pistoletów to 50-60 metrów. Ktoś kiedyś napisał na forum, że i nawet 150 m co jest śmieszne.

Jeżeli przesuniemy zgrane przyrządy 1mm przed cel, nad cel itd, mierzy się to w metrach ale tylko od odległośći 150m i wyżej. Czyli jeżeli przesuniemy zgrane przyrządy o 1mm należy liczyć sie z tym, że pocisk przeleci ok 1m od celu. Na strzał mają również wpływ temperatura, wilgotność itp ale nie będę o tym pisał bo trochę tego jest. Powyżej napisałem o strzelaniu do celu nieruchomego. Oczywistym jest, że jeżeli strzelamy do celu w ruchu należy brac poprawkę z jaką szybkością się porusza i w jakiej odleglości się znajduje.

Wracając do MG-42 i innych. Zapomnieliście, że jest to broń wsparcia piechoty oraz o tym na jakich odległościach się ją stosuje. W Ro mało jest map (pamiętam moze z 4) gdzie z MG można strzelać na dystans większy niż 300-400 metrów. Jeżeli ktos jest dobrze schowany, na odpowiedniej odległośći i do tego dobrze opanował strzelanie z MG, nie chybi a przez to nie zostanie zauważony :)

Przykład użycia MG na mapie Danzig? Walka w mieście. Jeżeli ktoś grajacy niemcami rozłoży się z MG na przeciw lewego mostu jest lipa - wiele razy byłem  świadkiem jak wiele osób daremnie próbowało przekroczyć most dopóki nie znalazł się jakiś inteligentny snajper. Strzelca radzieckiego też można wykorzystać w podobny sposób umieszczając go również po lewej stronie w budynku na 2 piętrze. Wprawiony człowiek nie pozwoli niemcom podejść blisko mostu i będzie osłaniał swoich przy podejściu do C Center.

I jeszcze jedno w założeniu i w taktyce nigdy z takich karabinów nie strzela się na wprost (tylko gdy sytuacja tego wymaga np. krycie podejscia czy po prostu przyduszenie ogniem w celu wycofania itd). Karabiny te ustwawia się w taki sposób i w takim miejscu żeby można było poczekac aż drużyna, pluton itd, podejdzie pod lufę bokiem. Prędkość początkowa, szybkostrzelność i rodzaj pocisków pozwala wykosić kilkoma seriam cały pluton ustawiony bokiem (biodrem) do lufy. Takich przykładów jest dużo np. podczas atak na lotnisko Carpiquet (operacja zdobycia przez Montego, Caen) prze Brytyjczyków i Kanadyjczyków. Mała ilość obrońców niemieckich (o ile dobrze pamiętam Hitlerjugen i bodajże 3 MG) wykosiły połowę kompanii ! Dali po prostu im podejść na odległość ok 300 metrów, zaczeli strzelac i wzieli ich w ogień krzyżowy. Przypomnę tylko, że kompania z czasów 2WŚ to ponad 6 tyś ludzi (chyba 6650).

Ktoś również napisał, że MG może przenosić jedna osoba. Zgadza się tylko kto będzie nosił amunicję i wrazie czego będzie bronił strzelającego?
Podbnie jest dzisiaj w parach snajperskich czyli strzelec wyborowy i obserwator. Strzelec ma tylko karabin wyborowy natomiast obserwator karabin szturmowy a jego rola polega na ochronie snajpera i namierzaniu mu celów, podowanie odległości, kąta nachylenia itd. Zreszta nie trzeba aż tak daleko szukać jeżeli chodzi o MG. W WP jest coś co się nazywa PK. Żołnierz nosi go sam (11 kg), nosi amunicję ale jeden kolega z plutonu nosi mu dodatkowe skrzynki bo PKista musi mieć tyle amunicji aby pokryć np odwrót czy zajac ogniem przeciwnika w celu umożliwienia swoim przegrupowania się. I tak samo jak u pary snajperów PK'ista mo człowieka, który może mu namierzać cele czy podawać taśme.

Był też wspomniany M249 czy M60. Co do M60 to bym się kłócił bo zawsze gdy przeglądałem zdjęcia z wietnamu strzelcowi ktoś pomagał ale nie przecze, da sie z niego strzelać samemu. Natomiast M249 jest  karabinem wsparcia piechoty i wyparł właśnie M60. W latach 70'tych armia amerykańska ogłosiła konkurs na tego typu karabin szturmowy stawaiając w sumie trzy podstawowe warunki. Musi być obsługiwany przez jednego żołnierza, amunicja musi być przenoszona przez tego żołnierza oraz magazynek na tyle pojemny aby karabin wsparcia mógł skutecznie wpierać drużynę piechoty (puszka 200 sztuk). M60 był obsługiwany (tak stanowiła instrukcja oraz szkolenie) przez dwóch żołnierzy przy czym strzlec M60 musiał posiadać jeszcze broń krótką do obrony osobistej (jak to ma miejsce w RO i miało podczas 2WŚ). Wprowadzono go w latach 80'tych. I jak widać zasięg ma odpowiedni, skutecznie wspiera piechotę oraz z powodzeniem radzi sobie w pomieszczeniach i można celnie z niego strzelać jak np. z M-16 (oczywiscie nie aż tak celnie:).

U nas PK zostaje zastępowany przez karabin bardzo podobny do M249 SAW.

Offline _KaszpiR_

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 907
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
    • http://hlds.pl
Wybór celów dla LKM
« Reply #41 on: 29 January 2007, 17:21:28 »
ciekawy post, ale nastepnym razem pisz 'przyrządy' :)

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Wybór celów dla LKM
« Reply #42 on: 29 January 2007, 21:49:04 »
Ja tylko w kwestii formalnej...jak nam mowiono w WP :)

Quote
Shock :
...zasięg skuteczny pistoletów to 50-60 metrów. Ktoś kiedyś napisał na forum, że i nawet 150 m co jest śmieszne.


zgodzę się na temat zasięgu SKUTECZNEGO (czyli takiego w którym ...teoretycznie...standardowo wyszkolony żołnierz posiadający sprawy w każdym zakresie egzemplarz broni i odpowiednią jakościową amunicję trafia tam gdzie sobie zamierzył - uwzględniając poprawki celowania).
Przynajmniej jeżeli chodzi o nasz sprzęt, bazujący na pociskach 9mm Makarov to górna granica jest owe 60 m, tak jak jeżeli chodzi o AKM ok. 400 m pomimo możliwości ustawienia celownika na ponad kilometr - jeżeli nie strzelamy do kompanii (dzisiejszej czyli ok 130 chłopa ;) )  atakującej nas tyralierą to strata amunicji ;)
Z tymi 150 m "na forum" to zapewne był jakiś skrót myślowy, bo prawdopodobnie chodziło o to że na owym dystansie pocisk posiada jeszcze wystarczającą siłę kinetyczną aby "niszczyć siłę żywą przeciwnika" ale umyślne trafienie graniczy z cudem...no właśnie, możliwe że cud potrzebny byłby do takiego strzału, bo w końcu "żołnierz strzela, Pan Bóg kule nosi" ;)

Shock

  • Guest
Wybór celów dla LKM
« Reply #43 on: 30 January 2007, 15:24:39 »
Wystarczy wsadzić do pistoletu amunicję treningową (snugową) by zobaczyć na jakim dystansie kule spadają po paraboli.
Jeżeli chodzi o kbkak to ma przeziernik od 0-9, więc nie ustawimy go na ponad 1km. Zasięg skuteczny jest do 400 m a donośność pocisku do 1800m ale wtedy jego siła obalająca jest znikoma. Zresztą trafienie kogoś z odległośći 400 metrów za pomocą przyżądów mechanicznych z kbkak łatwe nie jest.


Sorry Kaszpir ale czytając rożne fora przestałem zwracać uwagę na to co tam wypisują (ortografia) i sam czasami już nie wiem jak pisać :)
Już poprawiam.

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Wybór celów dla LKM
« Reply #44 on: 30 January 2007, 15:47:49 »
Quote
Shock :
Jeżeli chodzi o kbkak to ma przeziernik od 0-9, więc nie ustawimy go na ponad 1km.

No użyłem skrótu myślowego, moja wina, oczywiście chodziło mi o zwalczanie nieprzyjaciół na kilometr i ponad ale jak zaznaczyłem i sam potwierdzasz:
Quote
Zasięg skuteczny jest do 400 m a donośność pocisku do 1800m ale wtedy jego siła obalająca jest znikoma. Zresztą trafienie kogoś z odległośći 400 metrów za pomocą przyżądów mechanicznych z kbkak łatwe nie jest.

w ogóle trafienie kogoś pow. 50 metrów z postawy nieleżącej jest trudne, tym bardziej jeżeli cel, jak i strzelający jest w ruchu :)
niestety z powodów czysto proceduralno-ekonomicznych szkoleniowe strzelanie nr 2 (krótkimi seriami do celów pojawiających się, najdalszy cel 300 m) jest ograniczone do minimum, sam odbyłem zaledwie 3 takie strzelania pomimo "kształcenia" mojej osoby na dowódcę plutonu zmech... Mam nadzieję że specjaliści AK z Zasadniczej Służby strzelali przynajmniej tyle razy, a może i więcej bo inaczej cienko widzę konfrontację naszej wspaniałej Armii z dowolnym przeciwnikiem ;)
dlatego napisałem o tym ataku tyralierą nieprzyjaciela bo pojedynczy żołnierz, albo działający z kolegą i wzajemnie się osłaniający, poruszający się taktycznie (chyłkiem i zakosami) :D raczej uchwytny dla seryjki na tą odległość nie jest...już prędzej z postawy leżącej i ogniem pojedynczym :)
A odnosząc się do RO, to człowiek widziany z kilometra (w równym terenie) będzie gdzieś odpowiednikiem 5 pikseli w grze;) a do tego weźcie poprawkę na balistykę i oceńcie swoje szanse trafienia nawet na skalibrowanych prawidłowo przyrządach celowniczych ;p;p