Author Topic: Jakie najlepsze głośniki?  (Read 5927 times)

Bucello

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« on: 30 July 2007, 11:53:53 »
Witam wszystkich,

Planuję zakup jakichś lepszych głośników do kompa, bo moje powolutku zdychają.
Kumpel mi polecał Logitech X540 bo sam ma.
Zna się ktoś?
Z góry dzięki za opinie :)

Desperat

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #1 on: 30 July 2007, 12:57:45 »
Do Gry w RO  używam TYLKO  słuchawek. :)  

nie lepiej kupic słuchawki ??:)

asn

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #2 on: 30 July 2007, 14:04:03 »
glosniki do gry czy ogolnie?
Jezeli masz duzo kasy to bose beda dobre ale przy okazji jakis wzmacniacz :)
mysle ze lepiej wydac mniej i kupic sobie wyjebane seenheisery lub bose`y :)

Guz

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #3 on: 30 July 2007, 14:07:38 »
Hahah bose to najwiesze gowno jakie moze byc

wujek|T3N54MC024W523

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #4 on: 30 July 2007, 14:23:55 »
do grania zdecydowanie sluchawki, najlepiej zamkniete (takie co szczelnie kryja cale uszy) jesli kupisz jakies konkretne (jak masz siano to np sennheiser hd580 - cena adekwatna do jakosci dzwieku - sa chyba dwa razy drozsze niz zestaw logitecha ktory podales - ale nikt kto je kupil nie zaluje), to nawet muzy nie bedziesz chcial sluchac na zestawach glosnikowych

co istotne to fakt, ze na glosnikach nigdy nie odwzoruje sie poprawnie dzwieku 3D, a to za sprawą HRTF (head-related transfer function) czyli usrednionego wzgledem populacji wspolczynnika 'odbioru' dzwieku dla kazdego z uszu i dla roznych kierunkow, pozwalajacy bardzo miarodajnie symulowac wrazenie przestrzennego dzwieku w oparciu o matematyczny i statystyczny model ludzkiej glowy, ucha i transmisji dzwieku do jego wnetrza.

wiekszosc kart dzwiekowych w tym nawet samo API DirectX czy standardy typu EAX maja juz wbudowana obsluge tego czegos, dlatego tak istotne jest w niektorych grach zaznaczenie, ze odsluch jest na sluchawkach a nie na glosnikach, wtedy dopiero dzwiek 3d rozwija skrzydla

wszelkie zestawy glosnikowe dzwieku przestrzennego typu 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 itp itd (japonczycy zrobili juz zdaje sie nawet 9.1 ;P zreszta wiekszosc tej masci systemow narodzila sie wlasnie u nich) radza sobie swietnie ale jedynie w plaszczyznie horyzontalnej, a to wlasnie przez fakt zaiste boskiego projektu ludzkiego ukladu sluchowego, ktory jest nad wyraz czuly i rozstawieniem glosnikow po bokach trudno go oszukac, dlatego jedynie sluchawy lub jakies systemy gdzie glosniki sa wszedzie, z gory z dolu i po bokach (trudno wykonalne np w domu, predzej w labolatorium czy kinie) potrafia nalezycie odwzorowac 3D sound

jesli dotad grales na glosnikach i nie przeszkadza Ci to tudziez nie masz aspiracji na pro gamera, kup sobie dobry zestaw glosnikowy i jakies tam sluchawy do grania zeby sie w efpepach orientować, a i muzy se bez nich przyjemnie posluchasz niekoniecznie na graniu sie skupiajac, zwazywszy ze opatulanie sie sluchawkami moze np przeszkadzac w odsluchu wieloosobowym :))), w innym wypadku kup sobie dobre sluchawki a posluza i do gry a na to glosniki by uszu sluchawkami nie meczyc np sluchajac czasem muzy dla relaksu

a kupujac jakikolwiek sprzet audio, przygladac sie nalezy charakterystyce czestotliwosciowej (taki wykresik dostepny albo na pudleku albo gdzies glebiej, w instrukcji oblsugi na przyklad) ktora powinna byc docelowo jak najbardziej PŁASKA (producent moze podac ze np odchylka wynosi +/- kilka dB, ogolnie im mniej, tym lepiej) tak np jakas 'górka' na 200-1000Hz moze sprawic ze dzwiek bedzie jak z kartonu, a gora w basie moze sprawic ze bedzie go mulic(chociaz czasem bas jest uwypuklony a to dlatego ze ucho gorzej go slyszy wiec jest przez to podbijany, jednak to nie jest wskazane), na 3KHz jakby blaszany itp, warto wtedy odpowiednio pogrzebac w EQ np winampa i zrównać takie rzeczy, ale tam juz takie szczegoly, pierwsze lepsze przyklady, ale prawda taka ze ludzie maja gdies takie sprawy, jeno jak posluchaja na dwoch parach sluchaw z ktorych jedna jest 'plaska' druga nie to dostrzega roznice, bo dzwiek jest taki jak go realizator wypuscil ze studia a nie dodatkowo zbesztany przez 'krzywe' sluchawy. podobnie jest z glosnikami. ogolnie - ma być płasko z niedużymi odchyleniami w calym zakresie pasma.

eee no i wszelkie moce to patrz na wartosci RMS anie szczytowe, bo to RMS a nie wartosci szczytowe decyduja o wielkosci odbieranej i slyszanej mocy.

wazna jest tez sprawnosc/efektywnosc zestawu glosnikowego/sluchawek (np. sensitivity), moze byc podana w decybelach, ogolnie im wieksza tym lepsza, tzn mniej mocy trzeba dostarczyc zeby gralo, ma to tez przenienie na dynamike sygnalu i w tym wypadku zawsze im wiecej tym lepiej, skutkuje to tez tym, ze czasem sprzet o mniejszej mocy (elektrycznej bo to co innego niz moc akustyczna, ktora raczej rzadko sie podaje w specyfikacjach) moze byc glosniejszy od jakiegos innego, o wiekszej mocy ale mniejszej sprawnosci, takie tam niuanse...

myśląc po chłopsku, im wieksza sprawnosc przetwornikow tym mniej bedziesz winny elektrowni słuchając równie głośno :)

no i zakres przeniesienia, ogolnie im wiecej tym lepiej, chociaz malo kto slyszy dzwieki w poblizu 20kHz (moze kilkuletnie dzieci), aczkolwiek jakosc sygnalu jest lepsza gdy pasmo szersze ( niektore formaty hd audio czesaja nawet przy 192kHz, wiec pasmo przeniesienia nosnika/przetwornika istotnie wiąże się z jakościa )

sa jeszcze inne pierdoly ale nie chce mi sie zbytnio rozdrabniac ponadto co juz zrobilem:P

czasem warto wydac troche wiecej, zwazywszy ze niektore kompozyty do wyprodukowania lepszej cewy glosnikowej czy membranki musza troszke kosztowac, tak samo jak lepsze zwrotnice czy transformatory... no ale odwdzieczaja sie pozniej jakoscia, trwaloscią i dozgonną wiernością... odtwarzania :)

aha jeszcze jedno, nawet to ważna sprawa... wartą rozwazenia opcja sa glosniki z wejściem cyfrowym, jesli np posiadamy na karcie dzwiekowej/wzmacniaczu wyjscie cyfrowe, jest to godne rozwiazanie w przypadku marnej jakosci kart dzwiekowych, stosujac wyjscie cyfrowe pomijamy calkowicie cyfrowo-analogowy przetwornik karty mogacy sporo nabrudzic w dzwieku (jak np tragiczne SB Live ktore w labolatorium testowalismy... i ktory o dziwo mam w home-pc :PPP ), innymi slowy, dzwiek wychodzi z komputera taki jak ma byc, a reszta marwia sie juz zintegrowane z glosnikami/wzmacniaczami przetworniki odpowiednio doń zaprojektowane...

podobnie jest z wyjsciem cyfrowym kart graficznych i monitorami z wejsciem cyfrowym, wiec offtopujac polecam rowniez i to analogiczne rozwiazanie, jesli ktos ma takie cos :)

ave acoustica

asn

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #5 on: 30 July 2007, 14:35:08 »
troche zle napisalem poniewaz jest tam "do kompa" a jak do kompa to tylko sluchawki

wujek|T3N54MC024W523

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #6 on: 30 July 2007, 14:55:56 »
asn, to zalezy od gustow, a o tych nie nalezy dyskutowac, no ale istotnie, z 'wyjebanymi sluchawami' malo ktore glosniki mozna porownac i tu Cie popieram :) no ale poczuc kopniecie basu na klacie czy zrobic akustyczny masaz brzucha to tylko glosnikami hehe :P

a co do tematu, jakie najlepsze glośniki...

jeśli chodzi o jakość odtwarzania, to kwitujac swoj poprzedni wywod... z pewnoscia jakieś dwa monitory studyjne bliskiego pola na front i uzupelnione jakims subwooferem plus satelity dookolnie zeby miec ewentualny surround, no i do tego tylko jakis godny zmachol ktory da sobie z tym rade no i bedzie pieknie:P cena za sztuke takich monitorow jest troche niepiekna no ale to juz hi fidelity. te tutaj na przyklad sa z tych tanszych, a tu komplecik z subwooferem no ale na allegro bycmoze znalezc mozna jakies inne rarytasy po kosztach, zdarzalo sie ze kumple kupowali dwa monitory za tysiaka a to niemalze cena sennheiserow hd580 :)

Desperat

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #7 on: 30 July 2007, 15:37:35 »
Sennheiser ma dobre słuchafony, szczególnie polecam dla dj-i ale nic nie zastapi  Pioneer-a :D

heh ale mowa była o słuchafonach do PC więc i tak seenheiser jest cacy :)

* ja uzywam Genius-a do kompa :P po co mi lepsze:P , a do mixera mam Pioneer HDJ - 1000 (Pasmo przenoszenia: 5-30 000 Hz,Skuteczność: 107 dB)

wujek|T3N54MC024W523

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #8 on: 30 July 2007, 16:52:59 »
hehe dijeje to powinni miec ochronne sluchawy dla pracownikow zakladow wysoce halasliwych :)

to co napisze to nie bedzie do Ciebie Desperat jeno mi sie przypomniala anegdotka:) hehehehe wiekszosc didżejów jest przygluchych wiec zawsze sie zastanawiam po co im te wszystkie super słuchawy, chyba tylko do miksu na spokojnie w domu, bo skutecznosc owszem, sie liczy... albo do wysycania uszkodzonych uszu by jeszcze chwytały bas, albo szczegolnie na wystepach, gdy np. takie 107 dB ze sluchawek 'znakomicie' uzupelni >110 dB panujace wokoł czyli teoretycznie juz jestemy w zakresie szkodliwym dla słuchu na dluzsza mete :) najwieksza zwala jest jak didzej naprawde juz traci sluch i wykreca takie cuda na kiju ze ludzie uciekaja a bazzz powoduje wymioty.

raz mialem taka akcje, jestem w klubie, didziej jak to dzidzej cos pokrecil cos przekrecil bo fajnie przeciez sobie tak pokrecic co jakis czas, bo od tego chyba sa te wszystkie pokretla na mikserze, zeby sobie krecic :D i w pewnym momencie ukrecil taka wiertarke w cykaczach, ze ludzie mysleli ze sie cos zepsulo i uszy zatykali, jak go zaczepilem pytajac co jest w 'górach', to sie okazalo ze kolo nawet nie slyszal roznicy gdy mu krecilem eq mowiac ze  przesadzil i zaraz cewy popali a karetka juz jedzie po ofiary:) ...

heh przypomnialy mi sie słowa jednego z wykladowcow "zawod realizatora dźwieku to kupa radochy... z przewagą kupy." :D

AdikPL

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #9 on: 30 July 2007, 17:33:04 »
powiedz lepiej  ile chcesz wydac , bo za chwile ci chłopaki wybiora głosniki za 10000 zł i pzrewody po 100zł za metr

Desperat

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #10 on: 30 July 2007, 19:43:00 »
Quote
wujek|T3N54MC024W523 :

raz mialem taka akcje, jestem w klubie, didziej jak to dzidzej cos pokrecil cos przekrecil bo fajnie przeciez sobie tak pokrecic co jakis czas, bo od tego chyba sa te wszystkie pokretla na mikserze, zeby sobie krecic :D

To są Fadery :)  heheh  po za tym musisz mieć jakąś siłe przebicia między nagłośnieniem  a słuchawkami :P  hehehe

Wujek a tak całkiem serio - muzyka KLUBOWA (czyli nie taka jak leci na ViVie czu w radiu w krórej jest niby klubowy bas itd.) naprawde to nie jest umc umc umc chociaż też zależy to od gatunku muzyki klubowej. Np.tech trance, hard trance czy Hard style  to już są mocniejesze gatunki muzyczne. Wielu ludzi np nie jest świadomych ,że słucha house-u czy trance-u ( mowię ogólnie bo nie będę wymianieł wszystkich gat. Muzycznych jeżeli chodzi o muzykę klubową :P )

a w polskich ,,klubach'' (mam na myśli te pseudo kluby wktórych grają  pseudo dj-e) puszczają wixe albo totalna komerchę...

zrobiłem Off - top ale... heh chyba jako jedyny słucham muzyki klubowej . Tzn mam na myśli ludzi z którymi gram na serwerkach a za razem piszę tu na forum :)

Ps.  @ Wujek :)  Jeśli masz ochotę -  Ściągnij sobie:  Jose  Amnesia feat. Jennifer Rene - Louder(orginal mix)    Żadne umc umc... piękny spokojny trance.
a Jeśli nie to link jest w moim podpisie :)

Pozdrawiam :)

black/white

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #11 on: 30 July 2007, 23:25:34 »
Ja tez chce kupicjakies naglosnienie do gier ale po kosztach bo nabylemi sennheisery za ponad 6 stow i mi leb rozwala troche he he. poza tym jak sie nie mieszka w bloku i nie ma sasiadow to mozana troche halasu zrobic a nie ma to jak dzwiek z glosnikow za glowa

wujek|T3N54MC024W523

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #12 on: 30 July 2007, 23:37:43 »
nie to nie byly fadery, tylko potencjometry filtra gornoprzepustowego;) no nie wazne, napisalem troche zartobliwie o kreceniu galkami ale jednak cos tam wiem w tym temacie:P

vivy nie ogladam, radia nie slucham, ale wiem co to muza klubowa i pop sieczka, ogarniam to jakos - wyczuwam :) a transami nie gardze, nawet je lubie pomimo milosci do muzy gitarowej slucham poniekad i drumnbasow i innych kosmosow, to wszystko zalezy od nastroju i tego co mi wpadnie do glowy:P

mp3 zassalem, podoba mi sie:) fajny chillout, lubie takie rzeczy:) jak dla mnie laika - zalatuje ATB, szczegolnie ta spiewajaca panna:)

nie robmy dluzej offtopa, a Desperat nie czuj sie taki wyalienowany muzycznie. mysle ze nie masz powodow :P

helifax

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #13 on: 31 July 2007, 13:24:37 »
ja uzywam do ogladania filmow ze znajomymy i wtedy juz jedne sluchawki ie zalatwiaja sprawy. mam te loitech 530 i jestem zadowolony. oczywisec to nie jest jakiej zawodowe rozwiazanie ale wystarcza mi zupelnie.

Bucello

  • Guest
Jakie najlepsze głośniki?
« Reply #14 on: 31 July 2007, 15:17:55 »
Wow...ale odzew. Dzięki Panowie :D
No właśnie...nie napisałem, że w sumie to i do filmów,  do muzy i do grania ten zestaw potrzebny ;P
Dzięki za laborat bo nie miałem pojęcia że na dobrych słuchawkach da się wycisnąć istotnie więcej 3D niż na zestawie.
Czuje sie mądrzejszy ;)
 A co do ceny no to właśnie nie bez przyczyny wspomniałem o tych logitechach, bo wydają sie mieć sensowny stosunek jakość/cena.
Więc górna granica to jakieś 300.
Ale do grania to po tym co napisaliście będę musiał zacząć ciułać na porządne słuchawki <lol>