Author Topic: Unsere Mütter, unsere Väter  (Read 14458 times)

hubtus

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #15 on: 25 March 2013, 22:59:05 »
Quote
, akurat kończę czytać książkę Guya Sojera "Zapomniany żołnierz". Tam nie ma wiele ideologii, a flaki i krew zmieszana z ziemią, strach i łzy. Kto nie czytał to polecam.
BRAT_MIH szukałem tej książki w empiku niestety nic takiego nie mieli, a szkoda bo książka pewnie jest dobra :( W książce Stalingrad Antony'ego Beevora, bardzo lubiłem czytać listy i pamiętniki żołnierzy , dlatego pewnie niedługo ponownie wybiorę się do księgarnii w poszukiwaniu tej książki :)
Mimo to ze sklepu nie wyszedłem z pustymi rękami, "Achtung Panzer" Heinza Guderiana z pewnością rozjaśni moją wiedzę na temat rozwoju czołgów oraz ich zastosowania w wojnie błyskawicznej ;D. Z tego co wyczytałem w przedmowie, Guderian dokładnie analizuje I wojnę światową pod względem zastosowania czołgów w trakcie bitew oraz zastosowanie tej potężnej broni w latach międzywojennych(, jednakże olewa np. Hiszpańską wojnę domową), krytykując przy tym mocno Francuską wizję wykorzystywania czołgów, która jak wiemy zakończyła się totalną porażką.

Wrona

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #16 on: 25 March 2013, 23:36:58 »
Taki wtręt, żeby nie zakładać niepotrzebnie osobnego wątku: Właśnie zaopatrzyłem się w kilka pozycji autorstwa Sven'a Hassel'a (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel). Dobre, czyli rzucać się jak szczerbaty na suchary, czy raczej z dystansem?

gustavo

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #17 on: 26 March 2013, 03:36:10 »
Nie wiem co ma wiocha na końcu świata z resztą mojej wypowiedzi, no ale ok :)

Wypowiedź o wiosce na końcu świata ma sens, jeśli każdy Niemiec był winny wojny i mordowania cywili gdzieś na wschodzie to czemużto my nie powinniśmy przyznać się do zabijania w Iraku "band walczących z pokojem". Btw brzmi niepokojąco znajomo  :-\

Co do Afganistanu i Iraku, sam sądzę,ze interwencje te to tylko w dupę włażenie Amerykanom, ale jakieś obowiązki wobec NATO czy ONZ mamy. Zadziwia mnie fakt,że przyrównujesz okupację Polski przez Niemców (tak,specjalnie powiedziałem Niemców a nie nazistów) do interwencji pokojowej np. w Afganistanie. Przyznam szczerze,że w świetle ostaniach informacji o Iraku to, to wątpliwym jest,żeby Iraq Freedom byla wgl potrzebna

Och to troszkę brzydko z Twojej strony że teraz to można powiedzieć " nie nie nie Panie złoty jak dla mnie włażenie w tyłek" a Hans z Hermanem nie mogli powiedzieć "Nein" bo to Niemcy więc nazisći.  :o A odnośnie misji pokojowych to kiedyś też myślałem że mogą być potrzebne, ale tak chwilkę głębiej sam nad tym pomyśl czy gdzieś gdzie nie ma wojny potrzeba misji pokojowej?? Czy może jest to rozpowszechnianie cywilizacji (tak, tak, zupełnie jak panowie w ubrankach w odcieniu feldgrau)?? Uważasz że przwiezienie demokracji na Abramsach jest czymś zupełnie innym niż przywiezienie nazizmu na tygrysach?? Rozumiem że wszędzie powiedzą Ci że tak i że demokracja made in USA jest the best, ale pomyślmy czy aby na pewno na bliskim wschodzie tak wszyscy chłopi co wieczór wzdychają myśląc jak by to fajnie by było mieć wybory i prezydenta?? Powiem całkiem szczerze nie wiem nigdy tam nie byłem, nie gadałem nawet z typowym mieszkańcem ale mam takie wrażenie że gdyby tak im zależało to cos by z tym sami robili a nie wspomagali partyzantów... Jeśli nie masz całkiem twardej głowy to może dalo Ci to troszkę do pomyślenia. A żebyś jeszcze nabrał pewności że demokracja to wcale nie jest taka wszędzie chciana przytoczę Ci historię Suazi: Było więc sobie królestwo i wszystko tam był w miarę fajnie, w miarę bo to Afryka południowa i od czasu narzucenia im nowoczesnego ustroju przez europejczyków (o słodka ironio) zaczęło się tam mieszać. Ale Suazi wyszło z dekolonizacji całkiem dobrze, jak wiele innych państw jako królestwo. Sęk w tym że satry król prysnął do krainy wiecznych łowów no i zaczęły sie zamieszki kto ma położyć łapę na interesie. Padło na przystojnego pana imieniem Mswati III, jak się okazało dośc niefortunnie dla korony. Facet miał ambicję i wprowadził demokrację. Tak miał jaja ze stali i oddał władzę ludziom, niestety dla dobra świata nie pykło i król znów jest królem na modłę średniowieczną wydaje dekrety i ludzie się z tego cieszą. Koniec. A morał taki do demokracji trzeba dojść bo jak się ją komus narzuca to nici z tego będą ::)
ps Jak zwiedzasz cudzy kraj w czołgu to dla ludzi nie ma różnicy czy masz na kurtce złamany krzyżyk czy gwieździsty sztandar pokoju...

A na koniec chciałem dodać coś do serialu. Ktoś faktycznie się nie popisał. Część trzecia w teorii ta najbardziej łamiąca serca wywołała u mnie salwy śmiechu, kwiatkiem nad kwiatkami jest "Jesteśmy Armią Czerwoną, wyzwalamy nie gwałcimy" ??? Armia krajowa napadająca na pociąg do obozu pracy wiozacego broń i transport Żydów ??? Ach no i romantyczny najzagorzalszy niemal nazista w całym filmie, prawiący o bezsensie wojny i tym jak to źle ona robi (wybaczcie spojler) w ostatniej scenie dzielnie niczym terminator znosząc (celny) ostrzał całego plutonu Rosjan biegnie z podniesioną bronią w ich kierunku, więc te biedaczki wyciągają maxima i to dopiero zmusza Niemca do padnięcia na ziemię.... i konania następnę parę sekund   :o

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #18 on: 26 March 2013, 20:43:24 »
Wypowiedź o wiosce na końcu świata ma sens, jeśli każdy Niemiec był winny wojny i mordowania cywili gdzieś na wschodzie to czemużto my nie powinniśmy przyznać się do zabijania w Iraku "band walczących z pokojem". Btw brzmi niepokojąco znajomo  :-\

Niemiec, po prostu Niemiec i nikt inny :)  Nie łapiesz mojego punktu widzenia. Chodzi mi o to, że ci co wspierali Hitlera, mordowali na wschodzie i zachodzie to byli Niemcy (nazwijmy ich Niemcy A). Napisałem już, że nie uważam, iż wszyscy Niemcy tacy byli, wielu o niczym nie wiedziało, wielu chciało się sprzeciwić, choć mało mogli. Natomiast irytuję mnie fakt, że grupę Niemców A teraz się wyklucza ze społeczeństwa niemieckiego, używa różnych synonimów i półsłówek, by nie nazywać rzeczy po imieniu. To jest smutne, ale świat na prawdzie nie stoi :(
-------------------------
@Wrona Hassela czytałem tylko fragmenty w necie i były miodne, ale wiadomo że to fikcja literacka. Ciężko stwierdzić, czy warto brać...

gustavo

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #19 on: 27 March 2013, 00:42:01 »
Ale czy nie jest niesprawiedliwe wrzucać do jednego worka wszystkich Niemców czy jeśli mieszkam na blokowisku jestem z automatu złodziejem, dealerem i użytkownikiem narkotyków, noszę dres JP i nie potrafię złożyć zdania nie zawierającego więcej k**ew niż przeciętny burdel ?? Jeśli chcemy być sprawiedliwi to unikajmy generalizacji  :)

Offline Ryszka

  • ŻW
  • Towarzysz broni
  • Posts: 617
  • Honor: +64/-0
    • View Profile
    • Cuda i Wianki
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #20 on: 27 March 2013, 11:39:55 »
Generalizując, to za wojnę, obozy.... Odpowiedzialni są Niemcy. Pewnie nie wszyscy ale Niemcy. Wspólny mianownik to Niemcy. Dopiero później twórzmy podzbiory takie jak (naziści, hitlerowcy). Bo naprawdę będzie tak, jak w jednym artykule, który kiedyś czytałem , że naziści to nie Niemcy i mieli nawet swój język. Generalizowanie może i jest dla niektórych jednostek niesprawiedliwe, ale pokazuje prawdę o ogóle. Zabrałem głos dlatego, że kilkadziesiąt lat po wojnie, nawet w tej dyskusji, ludzie zaczynają wdawać się w szczegóły. A to pierwszy krok by zapomnieć, Kto?, Co?, I dlaczego? Tak więc Gustavo od ogółu do szczegółu. A co do Twojego przykładu o blokersach, to jak bym patrzył na to osiedle przez pryzmat Twojej osoby, (która jak czytam jest osobą inteligentną i tolerancyjną), wybrał bym się tam w fioletowym swetrze, z pekińczykiem na rękach wieczorem na piknik. Na szczęście jednak będę generalizował dalej, dzięki czemu zęby zostaną na miejscu. I nie chodzi mi o zęby pekińczyka  ;).
« Last Edit: 27 March 2013, 12:27:22 by Ryksza »


Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #21 on: 27 March 2013, 12:51:43 »
Zgadzam się

Wrona

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #22 on: 04 May 2013, 04:04:57 »
Jako że myślę, iż są to ciekawe materiały na temat walk na froncie wschodnim 1941-1945, chciałbym polecić wszystkim znającym język niemiecki ten miniserial. Osoby, które nie znają tego języka, tudzież mając wrogie nastawienie uważają nawet język niemiecki raczej za chorobę gardła, a jednak interesują się militariami i historią II wojny, znajdą także dla siebie coś ciekawego. Być może kontrowersyjne, być może niezgodne z przekonaniami własnymi, bądź wpojonymi, ale żywe i miodne w oglądzie :D


Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #23 on: 04 May 2013, 11:46:32 »
Ja mam, ale nie miałem czasu jeszcze obejrzeć :)

Wrona

  • Guest
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #24 on: 04 May 2013, 12:39:11 »
Skoro masz, to poproszę PM z adresem "sklepu" ;) Też chętnie bym "kupił".

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #25 on: 04 May 2013, 14:36:55 »
[...] Osoby, które nie znają tego języka, tudzież mając wrogie nastawienie uważają nawet język niemiecki raczej za chorobę gardła [...]

Quote
<est>jeżeli to będzie akurat po niemiecku, to teksty mogą być za długie
<est>bo w niemieckim można napisać całe zdanie bez używania spacji
<est>oni wtedy na to mówią "rzeczownik"

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #26 on: 04 May 2013, 15:31:18 »
Quote
chciałbym polecić wszystkim znającym język niemiecki ten miniserial.
Quote
Być może kontrowersyjne, być może niezgodne z przekonaniami własnymi, bądź wpojonymi, ale żywe i miodne w oglądzie
lepiej se książkę o 2 wś poczytać niż łykać niemiecką propagandę.
w RO gram jako raq

Offline Rozumny(PL)

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 393
  • Honor: +10/-0
    • View Profile
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #27 on: 04 May 2013, 18:58:52 »
Już widzę jak bierze do ręki "historyczną" książkę autorstwa pana Guy'a Sajer'a, albo innych "rycerzy spod znaku złamanego krzyża" ::)
"Każdy pocisk jeden Niemiec!"

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #28 on: 04 May 2013, 20:11:12 »
Teraz czytam Solonina "Na uśpionych lotniskach'', wcześniej czytałem ''22 czerwca'' tego samego gościa. Dobre książki w sumie.

Quote
Już widzę jak bierze do ręki "historyczną" książkę autorstwa pana Guy'a Sajer'a, albo innych "rycerzy spod znaku złamanego krzyża"
A co im dolega?
w RO gram jako raq

Offline Rozumny(PL)

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 393
  • Honor: +10/-0
    • View Profile
Odp: Unsere Mütter, unsere Väter
« Reply #29 on: 05 May 2013, 14:24:46 »
Teraz czytam Solonina "Na uśpionych lotniskach'', wcześniej czytałem ''22 czerwca'' tego samego gościa.
To chyba niezbyt dokładnie "czytasz", bo autor nazywa się Sołonin  ::)

A co im dolega?

Ogólnie nic, zwykłe wyidealizowane wspomnienia lub obrazy potomnych , tylko że większość młodych zaczyna od tego typu literatury, a nie obiektywnych (przynajmniej w teorii) opracowań i zaczyna wierzyć w różne farmazony jak to Niemcy chcieli nieść wyzwolenie Europie od ciężaru komunizmu. Rzecz jasna to że ci "europejczycy" swoje wizje zaczęli realizować od napadów na państwa niekomunistyczne, i do tego na niektóre nawet wspólnie z owymi złymi bolszewikami zauważać potem już nie raczą.

I właśnie z tego biorą się potem różni gimnazjaliści przysięgający wierność Hitlerowi, albo wstawiający sobie w obrazki na forum "bohaterskich elektryków".
« Last Edit: 05 May 2013, 14:36:21 by Rozumny(PL) »
"Każdy pocisk jeden Niemiec!"