Author Topic: Ksiązki o IIWŚ  (Read 11526 times)

Macias1973

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« on: 04 August 2006, 11:16:09 »
Jesli lubisz ksiązki podziel sie co wartego i godnego do czytania jest dostepne.
Poruszające wspomnienia żołnierza elitarnej dywizji Wehrmachtu - Gross Deutschland. Okrutna rzeczywistość frontowa widziana oczami prostego szeregowca. Wielkie wydarzenia historyczne, m. in. Bitwa pod Kurskiem, walki o Gdańsk, z perspektywy okopu. Chłopak marzył, by przeżyć ekscytującą przygodę, ta jednak przeistoczyła się w rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Jest to relacja szczególna, o niezwyłej wartości historycznej, będaca zarazem wstrząsającym dokumentem osobistym. Jest to zapis wydarzeń oglądanych oczyma siedemnastoletniego młodzieńca, który przeżywać musi to, co wielu dojrzałym mężczyznom niełatwo byłoby znieść.
ZAPOMNIANY ŻOŁNIERZ - Sajer Guy

Robal_PL

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #1 on: 04 August 2006, 17:07:38 »
Kompania Braci - Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera


Autor : Stephen E.Ambrose
Tytuł : Kompania Braci, Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera, Kompania E 506 pułku piechoty spadochronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej
Tytuł oryginalny : Band of Brothers, E Company, 506th regiment, 101th airborne from Normandy to Hitlers Eagle's Nest (Kompania Braci, kompania E 506pułku 101 Dywizji Powietrzn-Desantowej od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera)

Code: [Select]
Wartościoe i fascynujące świadectwo. /.../ Czytelnik tej książki może poczuć się jednym z żołnierzy kompani E, wczuć się w ich losy,bawić się i cierpieć wraz z nimi.
"The Times"


Code: [Select]
Doskonale opracowanie, dogłębna znajomość tematu i mistrzowskie opanowanie warsztatu przez Stephena Amrose'a stworzyły dzieło historyczne, które doskonale się czyta i które wspaniale oddaje bohaterstwo "kompani braci".
"San Francisco Chronicle"


Ksiązke dostałem na Boze Narodzenie i naprawde mnie wciagnela.  Od tego czasu zaczalem czytac kolejne ksiazki o 101st Dywizji czy tez o Dniu D. Dlatego też przy okazji mam prośbe abyście podali jakies ksiązki związane z Normandia ew. z Op. Market Garden.
PS. Wiem ze sporo osob ta ksiazke czytalo ale to info dla tych co jeszcze nie mieli okazji tego zrobic ;)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
D-Day



Stephen E. Ambrose

6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa II wojny światowej
Wstrząsająca opowieść o inwazji aliantów w Normandii, która powstała na podstawie 1400 ustnych i pisemnych relacji amerykańskich, kanadyjskich, brytyjskich, francuskich, a także niemieckich żołnierzy. Autor sięgnął również
do wywiadów z mieszkańcami normandzkiego wybrzeża oraz listów i dokumentów.
Stephen E. Ambrose, wykładowca historii
na University of New Orleans, jest także dyrektorem Eisenhower Center i National D-Day Museum w Nowym Orleanie. Napisał kilkanaście książek historycznych, między innymi dwutomową biografie Dwighta D. Eisenhowera. Był konsultantem historycznym Stevena Spielberga, reżysera głośnego filmu Szeregowiec Ryan, zawierającego sceny zapożyczone
z książki D-Day.

Code: [Select]
Dramatyczna i znakomicie udokumentowana, pełna drastycznych scen z pola walki, najlepsza z dotychczas napisanych książek na temat najważniejszego w ocenie
wielu historyków dnia XX wieku.

Chris Patsilelis "San Francisco Chronicle"


Code: [Select]
Zarówno historycy, jak i zwykli czytelnicy, powinni być głęboko wdzięczni Stephenowi Ambrose za stworzenie wspaniałej i wyczerpującej relacji, dzięki której operacja normandzka nigdy nie zostanie zapomniana.

"Chicago Tribune"



Własnie ja czytam i jest naprawde fajna. Wszystko dobrze wytlumaczone tak ze taki młot jak ja nawet zrozumie. Przedstawione wszystko zaczynajac od stron konfliktu, przywodcow, przygotowac na samej akcji konczac.  POLECAM

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kompania Spadochronowa

Autor - David K. Webster



David Kenyon Webster napisał "Kompanię spadochronową" wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w której walczył w sławnej amerykańskiej kompanii E 101 Dywizji Powietrznodesantowej biorącej udział w inwazji aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Stał się jednym z bohaterów głośnej książki Kompania braci Stephena E. Ambrose'a i nakręconego na jej podstawie 10-odcinkowego serialu tele-wizyjnego pod tym samym tytułem.

Code: [Select]
Polecam te wspomnienia wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o II wojnie światowej, o walce, o tym, jak to jest być spadochroniarzem, odkrywać siebie i sprawdzać się w sytuacji, gdy cały świat jest wystawiony na próbę i zagrożony. Książka wskrzesza tamtą rzeczywistość, poczucie przynależności, świadomość, że "tkwimy w tym wszyscy razem", ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy walczą o wolność.
                                                                 Stephen E. Ambrose


Code: [Select]
Ta znakomicie napisana książka pokazuje życie i walkę w kompanii piechoty spadochronowej... Przy-łączając się do [Stephena E.] Ambrose'a, polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się dokonaniami wojsk powietrznodesantowych i sił lądowych na Europejskim Teatrze Działań Wojennych.
                                                                                    Clay Blair "Washington Post Book World" autor książki Hitlera wojna U-Bootów

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sprawa honoru - Dywizjon 303 Kościuszkowski - Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej

Autor: Lynne Olson, Stanley Cloud



 To pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej.

Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 – wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem – oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę. Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu.

Książka odkrywa przed nami historię Polski w czasie drugiej wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach Polaków z Hitlerem i Stalinem, o ich długiej walce o niepodległość i o tragicznym rozwianiu tych marzeń w czasie pokoju, który nastąpił.

Ta mocna, wciągająca i wzruszająca książka jest ważnym uzupełnieniem literatury na temat ostatniej wojny. Dedykowana "Narodowi polskiemu" przeznaczona jest dla czytelników interesujących się historią Polski i Europy, drugiej wojny światowej, polskim lotnictwem i pilotami a zwłaszcza Dywizjonem 303 Kościuszkowskim, kulisami wielkiej polityki, walką Polaków o wolność w latach 1919 - 1989 oraz szczegółami zdrady jakiej wobec Polski dopuścili się alianci. (ksiazki.wp.pl)

Macias1973

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #2 on: 04 August 2006, 19:03:47 »
Witaj Robal_PL, ciekawe pozycje przedstawiłes.
Co do Twojego zainteresowania D-Day, Market-Garden to polece dwie ksiażki Cornelius Ryan "Najdłuzszy dzień", "O jeden most za daleko", do tego Robert E. Urquhart ( gen. 1 dywizji powietrznodesantowej) "Arnhem" - posiadam te ksiażki i jesli chciałbys poczytac moge je uzyczyc.

Ciekawą pozycja sa "Fabryk oficerów" i "08/15" Hans Hellmut Kirst.

Robal_PL

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #3 on: 04 August 2006, 22:02:23 »
Dzieki, na pewno ktoraś z nich zakupie ;)

Macias1973

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #4 on: 10 August 2006, 16:01:16 »
Najwiekszy brat. Życie majora Dicka Wintersa,dowódcy" kompanii braci"

Opowieść o życiu dowodcy legendarnej amerykańskiej kompanii piechoty spadochronowej, ktorej losy w czasie II wojny swiatowej przedstawil Stephen E. Ambrose w swojej bestsellerowej ksiażce "Kompania braci". Na podstawie ksiazki powstal glosny, emitowany takze w Polsce, 10-odcinkowy serial telewizyjny HBO pod tym samym tytułem. "Najwiekszy brat", napisany na podstawie rozmów z majorem Wintersem i jego towarzyszami broni, opowiada o zyciu slawnego dowódcy kompanii braci nie tylko w czasie wojny, ale przed nia i po niej. Ksiazke uzupelniaja uwagi Dicka Wintersa o dowodzeniu.




"Warszawa 1944-1945 "

Monografia poświęcona rozwojowi sytuacji strategicznej w rejonie Warszawy od lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. Znaczna jej część zajmuje Powstanie Warszawskie i jego wpływ na zmianę sytuacji wojennej nad Wisłą. Jest to pierwsze tak syntetyczne opracowanie ujmujące realia sytuacji wojskowej w środkowej Polsce, w czasie Powstania Warszawskiego i po jego upadku.

" 10 dni do D-Day"

David Stafford dokonał wielkiej rzeczy - pokazał D-Day z nowego punktu widzenia. Jego książka, oparta na solidnych źródłach historycznych i gruntownej wiedzy, przedstawia wydarzenia przed inwazją w Normandii 6 czerwca 1944 roku widziane oczami różnych postaci. Są wśród nich Churchill, Rommel i Hitler, ale także bojownicy francuskiego ruchu oporu, kanadyjscy i amerykańscy żołnierze, dziewiętnastoletnia członkini Kobiecej Służby Pomocniczej Veronica Owen. Stafford przypomina nam, że wojna to nie tylko bomby, pociski, strategia i taktyka. Ona dotyczy głównie ludzi. "Living History".

" Alianci lądują. Normandia 1944"


Książka opisuje - od strony niemieckiej - wydarzenia związane z lądowaniem aliantów w Normandii, począwszy od 3 czerwca do kapitulacji niemieckiego garnizonu w północnej części Paryża 25 sierpnia 1944 r.

Tak jak we wszystkich książkach Carella, opis akcji jest żywy i obejmuje przeżycia żołnierzy i oficerów bezpośrednio na pierwszej linii frontu i w sztabach - tych bliskich frontu, i tych położonych na zapleczu. Powyższe dotyczy obydwu stron walczących. W ten sposób czytelnik jest cały czas w centrum najważniejszych wydarzeń i ma plastycznych obraz sytuacji. Lądowanie w Normandii otworzyło tylne wrota Festung Europa. Carell wyjaśnia, dlaczego dowództwo niemieckie było zaskoczone. Dlaczego długo nie mogło uwierzyć, że lądowanie w Normandii to jest ta właściwa inwazja, a nie manewr mylący. Aby odpowiedzieć na te pytania, autor przebadał najnowsze, ostatnio ujawnione tajne dokumenty. Stawia tezę, że udane lądowanie było przede wszystkim wynikiem skutecznej dezinformacji ze strony aliantów. Książka jest najlepszym opisem inwazji w Normandii pióra niemieckiego autora, jaki ukazał się języku polskim.

"Właściwe rozstrzygnięcie wojny zapadło w 194 r. na Zachodzie. Sukces alianckiej operacji inwazyjnej na wybrzeżu Normandii, przełamanie umocnień niemieckiego Wału Atlantyckiego uważanych za nie do pokonania, dowiodły anglo-amerykańskiej przewagi materiałowej o organizacyjnej". Komentator gazety "Stuttgarter Nachrichten".

" Bitwa o Ardeny " Danny Parker


Bezpośrednio po zakończeniu działań zbrojnych w Europie w 1945 roku historycy wojskowi w armii amerykańskiej mieli możliwość uczestniczyć w przesłuchaniach czołowych niemieckich dowódców, co dało im bezpośredni dostęp do źródłowych relacji dotyczących poszczególnych wydarzeń. Na bazie tych zeznań i innych materiałów źródłowych powstała pasjonująca opowieść o ostatniej wielkiej akcji zbrojnej Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Akcja ta podjęta w sytuacji niemalże oczywistej ostatecznej klęski III Rzeszy zaskoczyła aliantów i znacznie pomieszała im wcześniej opracowane plany.


Bitwa o Wał Zachodni Charles Whiting

Historia niemieckich fortyfikacji zw. Linią Zygfryda, albo Wałem Atlantyckim, mających bronić Rzeszę przed atakami z tamtego kierunku. Opowiada o projektowaniu i budowie tych fortyfikacji, ich uzbrojeniu, załogach poszczególnych obiektów, wreszcie - o przełamaniu ich przez wojska Sprzymierzonych w 1944 r. Zaletą książki jest bogaty materiał ilustracyjny oraz relacje ludzi, którym nakazano wznosić i utrzymać te potężne nadgraniczne zapory, oraz żołnierzy, którzy je zdobyli.

"Caen. Droga do zwycięstwa Alexander McKee"

Caen. Droga do zwycięstwa - opowieść o dramatycznej bitwie o Caen, które stało się jednym z głównych celów uderzeń sił alianckich po wylądowaniu na plażach Normandii 6 czerwca 1944 roku. Wykorzystując relacje uczestników tych walk, zarówno aliantów, jak i Niemców, a także francuskich cywili, Alexander McKee błyskotliwie rekonstruuje jeden z najstraszliwszych i najbardziej bohaterskich epizodów II wojny światowej.

Front wschodni 1941 - 1945. Wspomnienia Leon Degrelle


Książka jest zapisem wspomnień belgijskiego polityka i publicysty z frontu wschodniego w trakcie II-iej wojny światowej. Autor był inicjatorem powstania ochotniczego legionu walońskiego do walki przeciw bolszewizmowi. W jego szeregach walczył na froncie wschodnim do kapitulacji, przechodząc szczeble od szeregowca do dowódcy brygady. Wielokrotnie ranny i odznaczony, w tym Krzyżem Rycerskim i Liśćmi Dębowymi. Przeciwnik zarówno marksizmu, jak i porządku społecznego ustanowionego przez rządy kapitału. Zwolennik zjednoczenia Europy jako wspólnoty kulturowej widział szanse na realizacje idei w działaniach III Rzeszy

AC| AdRain

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #5 on: 12 August 2006, 13:18:18 »
większość tych książek opowiada o amerykańcach, anglikach :D a czy jest jakaś dobra książka któraa opowiada coś o froncie wschodnim? widzianym oczami zwykłego żołdaka? zmarzniętego, brudnego, itd?

Macias1973

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #6 on: 12 August 2006, 15:05:43 »
Tak, polecam.....naprawde warto. 56 PLN w Empiku - ZAPOMNIANY ŻOŁNIERZ - Sajer Guy

coralgol

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #7 on: 12 August 2006, 16:21:54 »

Macias1973

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #8 on: 12 August 2006, 16:50:15 »
Quote
coralgol :
podobno ta ksiazka zbiera dobre opinie
http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/wydawnictwo-magnum/strony/grossman.html

Potwierdzam, bedąc dzisiaj w Empiku zauważyłem tą pozycje i nawet w łapkach ja miałem.
Miła Pani ktora opiekuje sie działem z ksiązkami potwiedziła ze ksiązka sprzedaje sie dobrze i jest zainteresowanie tym tytułem.

Eric

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #9 on: 28 August 2006, 00:04:53 »
A ja polecam "Orzeł Wylądował" Jacka Higginsa. Książka opowiada o próbie....porwania Winstona Churchilla przez grupę niemieckich spadachroniarzy. Bardzo ciekawa fabuła i kawał dobrej fikcji literackiej. Świetnie się czyta. No i polecam też film, pod tym samym tytułem.

ciocia|Ola

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #10 on: 28 August 2006, 00:52:44 »
A ja w te wakacje leżąc na plaży przeczytałam AUSCHWITZ Naziści i „Ostateczne rozwiązanie” autor: LAURENCE REES i jestem w szoku. Dopiero, co zrobiłam maturę - ale wam też w głowach się poprzewraca jak to przeczytacie ja już sama nie wiem, czego się uczyłam w szkole!

Stefan Knobb

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #11 on: 31 August 2006, 23:44:33 »
Front wschodni ze strony ruskiej:
trylogia Simonowa "zywi i martwi", "nikt nie rodzi sie zolnierzem" i "ostatnie lato". Od ataku Niemiec na Zwiazek radziecki do zdobycia Berlina  - tak mi sie wydaje, nie wiem bo wlasnie skonczylem czesc 1. Jednak czytalem fajniejsze ksiazki wojenne, tymbardziej ze idzie tutaj wyczuc unoszacego sie ducha towarzysza Stalina, takze matrioszka rasija jest niepokalana ;) Dla mnie brakuje troszke "poetyckiej duszyi" hehe... troszke za sucho napisana jak dla mnie. Jednak kolega twierdzil, iz w dalszych czesciach wplyw cenzury juz nie jest tak widoczny - zobaczymy.

Wojna na pacyfiku, strona amerykanska:
N. Mailer "Nadzy i martwi" - jest to chyba najfajniejsza ksiazka w klimatach wojennych jaka czytalem. Postaci bardzo dobrze nakreslone, w dzungli mokro i duszno :) No i bezsens wojny oraz przypadkowosc zdarzen przepieknie ukazane.

J. Jones "cienka czerwona linia" - kiedys byl to jeden z moich ulubionych filmow wojennych. Teraz pozostaly juz tylko piekne zdjecia bo ksiazka jest o niebo lepsza (jak to zwykle bywa?). Bardzo fajnie pokazana jest psychika mezczyzny-zolnierza i powody dla ktorych mozne zglosic sie do potencjalnie niebezpiecznego zadania - nie zadne tam patriotyczne banialuki, choc to i konflikt o innym charakterze.

Cos co niekoniecznie jest literatura stricte wojenna, niemniej lektura obowiazkowa jak dla mnie:
S.Grzesiuk "5 lat kacetu", niesamowita opowiesc warszawskiego cwaniaka o jego zyciu-niezyciu w austryjackich obozach koncentracyjnych dachau, gusen, mathausen. Mozg sie lasuje od tego, a Grzesiuk to niesamowity czlowiek.

Jesli ktos ma namiary na literature japonska dotyczaca okresu II WŚ to niech da cynk

piter306

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #12 on: 01 September 2006, 00:34:20 »
Ja mogę polecić książki
H.H. Kirst: "08/15 na wojnie" (08/15 im Krieg)
Władysław Dec "Narwik i Falaise"


Pierwsza jest o froncie wschodnim widzianym z punktu zwykłych żołnierzy (o ile mnie pamięć nie myli bo czytałem ją jakieś 13 lat temu), druga to wspomnienia oficera z walk w Norwegii i szlaku bojowego 1 DPanc.

Goose

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #13 on: 01 September 2006, 20:21:23 »
Ja polecam serie "Kolumbowie rocznik 20" opowiadający o harcerzach przed - w trakcie-i po Powstaniu Warszawskim
Przynajmniej tak zapamietałem , że ZHP książki dawno temu czytałem - naprawde polecam

velvetpill

  • Guest
Ksiązki o IIWŚ
« Reply #14 on: 20 October 2006, 20:10:20 »
Literatura faktu:
*     Davies Norman „Powstanie ‘44”
*     Parker Matthew „Monte Cassino”
*     Samer Harvey „Zdobywcy Monte Cassino. Generał Anders i żołnierze II Korpusu Polskiego”
*     Degrelle Leon „Waffen SS” „Front wschodni 1941 – 1945”(ciekawe spojrzenie II WŚ)
*     Bulock Allan „Hitler, studio tyranii”
*     Kershaw Ian „Hitler”
*     von Below Nicolas „Byłem adiutantem Hitlera”
*     Lewis Daniel „Człowiek który stworzył Hitlera”
*     Blair Play „Hitlera wojna u-bootów”
*     Buchheim Lothar-Gunther „Okręt”
*     Markert Wojciech „Arnhem 1944”
*     Moczarski Kazimierz „Rozmowy z katem”

*     Hassel Sven to nie do końca literatura faktu, acz warto przeczytać bo pisane na podstawie wspomnień „Generał SS”, „Widziałem jak umierają”, „Towarzysze broni”, „Koła terroru”, „Batalion marszowy”, „Legion potępieńców”, „Krwawa droga do śmierci”

*     oprócz tego polecam stronkę http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/