Author Topic: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)  (Read 9949 times)

Offline Wojcieszy

  • Towarzysz broni
  • Posts: 38
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
    • DzikiTW
Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« on: 07 December 2015, 07:17:14 »
Jeśli jest już gadka o programie do nagrywania to i ja może się podczepię...
Jaki program do nagrywania polecacie (najlepiej darmowy  :police:)
Chciałbym nagrywać właśnie RO, DoD'a i inne gierki :P Nie wiadomo kiedy będzie akcja godna miszcza....
Czy takie programy mają opcje rozdzielenia dźwięku w grze i dźwięku np. z mumble? By na nagraniu tylko gra była.
I czy jest takie hmm... zakładka? Chodzi o to, że jak nagrywam 1h, a akcje mam tylko jedną, to czy da się to zaznaczyć podczas nagrania, by potem nie oglądać całego jeszcze raz...
Dziękuje  8)

Edit: Jaki tu porządek na forum... No to nowy temat ;)
« Last Edit: 07 December 2015, 18:14:44 by Wojcieszy »

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #1 on: 07 December 2015, 18:45:33 »
Oczywiście zdanie każdego należy brać pod uwagę, ale zapewne pytający celuje w nas 2-ch (ja + csMKJP).
Długi czas używałem FRAPS-a, jednak przestał on być uaktualniany jakieś 2 lata temu i stąd potrzeba przesiadki na jak najbardziej zbliżony pod względem jakości tworzonego obrazu odpowiednik.
1. Darmowy z samej nazwy nie będzie miał połowy Twoich wymagań, a wersje testowe lub shareware celowo ograniczone funkcje lub jakiś przymusowy znak wodny na całym nagraniu.
Jedyny godny polecenia - ale trzeba posiadać na prawdę mocną maszynę żeby uzyskiwać efekt w fullhd lub więcej jest OBS (https://obsproject.com/) ale nagrywanie tu jest traktowane bardziej jako efekt uboczny - bo to głównie narzędzie do streamowania, niemniej jednak mile mnie zaskoczył przy niektórych tytułach, szczególnie takich, gdzie inne dedykowane programy do przechwytywania obrazu (bez ingerencji w pliki konfiguracyjne gry, które to jak wyczytałem mogły w niektórych przypadkach być zakwalifikowane przez ochronę typu punkbuster lub jej tożsamą w danym tytule jako hack / injection i odpowiednio banowane(!))nie potrafiły się o ten obraz "zahaczyć" - a OBS nie miał takich problemów (dla przykładu podam Battlefield: Hardline).
Tak więc program wydajny, niekiedy ostatnia deska ratunku, ale komputer powinien być mocny, no i oczywiście trochę trzeba się znać na ustawieniach dotyczących buforowania/kompresji itp. żeby faktycznie wykorzystać potencjał.
Z przeze mnie osobiście testowanych skupię się na tych które bym polecił, pomijając te o których moim zdaniem nie warto nawet wspominać. Wobec czego lista będzie krótka:
Najsłabszy moim zdaniem, chociaż jeszcze ujdzie (jeżeli jest możliwość korzystania ze sprzętowej akceleracji np. Nividii) jest PlayClaw - ale nie jest darmowy i może akurat nawet nie najtańszy, ale różne promocje czasem można wyhaczyć także o cenie nie napiszę. Program posiada funkcję streamu, ale chyba najsłabszą, czyli taki dodatek, bo konkurenci też to mają...
Dobrym (i polskim) programem jest Milliris ACTION! - od pewnego czasu również z funkcją streamowania. Jakieś tam nakładki można robić, kamerki wrzucać, ale do OBS-a jeżeli chodzi o streamowanie i zmianę + konfigurację "scen" do pięt nie dochodzi. Dobry program za umiarkowaną cenę (i wspierasz polską firmę ;))
Najlepszym jak dotąd (używam zamiennie z ACTION zależnie od gry) jest ShadowPlay - można napisać "darmowy", bo dodawany jako soft do kart Nividii, czyli bez karty ze stajni N. bezużyteczny. Pakiet Nvidia Experience (w skład którego wchodzi Shadow) oczywiście również umożliwia streamowanie, widać taka plaga dzisiejszych czasów że już wszyscy streamują ;)

Co do opcji takich programów - jeżeli chodzi o dźwięk - mogą posiadać nagrywanie stereo/5.1 natomiast rozdział na źródło dotyczy niestety urządzeń występujących w mikserze systemowym, tak więc ewentualnie zapis w innej ścieżce (lub brak zapisu w ogóle) dotyczy mikrofonu, a ścieżka podstawowa "haczy" o ustawienie urządzenia odtwarzającego, które to miksuje dźwięk ze wszystkich programów - poziom mocy odsłuchu regulujesz tam, ale nie ma zapisu do oddzielnych ścieżek - w każdym razie ja osobiście nie spotkałem się z takim cudeńkiem. Czyli jeżeli nikt nie wniesie tutaj jakiegoś chwalebnego przykładu; nagranie dźwięku odbywa się z systemowego urządzenia do odtwarzania i nagrywania (2 źródła) z reguły i tak miksowanego do jednej ścieżki, z ewentualnym podziałem na 2 ścieżki.
Opcja "zakładki" nie istnieje w takiej formie jak napisałeś, natomiast jest proces buforowania, gdzie program cały czas zapełnia bufor pamięci o określonej wielkości / czasie nagrania i w momencie akcji do utrwalenia po naciśnięciu klawisza po prostu wykonuje "twardy" zapis tego co aktualnie jest w buforze na dysku.

Offline Wojcieszy

  • Towarzysz broni
  • Posts: 38
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
    • DzikiTW
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #2 on: 07 December 2015, 20:17:05 »
Oczywiście zdanie każdego należy brać pod uwagę, ale zapewne pytający celuje w nas 2-ch (ja + csMKJP).
Dokładnie... :) Jeśli jest ktoś inny obeznany w tych tematach to proszę o wypowiedzenie się.
Długi czas używałem FRAPS-a, jednak przestał on być uaktualniany jakieś 2 lata temu i stąd potrzeba przesiadki na jak najbardziej zbliżony pod względem jakości tworzonego obrazu odpowiednik.
Czemu przestał być aktualny? No bez przesady... Ja nie chce podbijać polskiego YT, lecz uwiecznić swoje akcje... By znajomym się pochwalić, mieć dla potomnych, może jakaś mała reklama gier/serwerów/społeczności... Czy możesz sprecyzować w czym on już odbiega od nowszych programów.
Z tego co wiem to da się tego frabsa jakoś łatwo też spiracić ;)
1. Darmowy z samej nazwy nie będzie miał połowy Twoich wymagań, a wersje testowe lub shareware celowo ograniczone funkcje lub jakiś przymusowy znak wodny na całym nagraniu.
No znaku wodnego ja nie chce... Demówek też nie... :/ Ale jak wspominałem nie będę nagrywał jakichś pro elo filmów. No może jakiś większy jeden na reklamę bloga... No ale bez przesady :P

Jedyny godny polecenia - ale trzeba posiadać na prawdę mocną maszynę żeby uzyskiwać efekt w fullhd lub więcej jest OBS (https://obsproject.com/) ale nagrywanie tu jest traktowane bardziej jako efekt uboczny - bo to głównie narzędzie do streamowania, niemniej jednak mile mnie zaskoczył przy niektórych tytułach, szczególnie takich, gdzie inne dedykowane programy do przechwytywania obrazu (bez ingerencji w pliki konfiguracyjne gry, które to jak wyczytałem mogły w niektórych przypadkach być zakwalifikowane przez ochronę typu punkbuster lub jej tożsamą w danym tytule jako hack / injection i odpowiednio banowane(!))nie potrafiły się o ten obraz "zahaczyć" - a OBS nie miał takich problemów (dla przykładu podam Battlefield: Hardline).
Tak więc program wydajny, niekiedy ostatnia deska ratunku, ale komputer powinien być mocny, no i oczywiście trochę trzeba się znać na ustawieniach dotyczących buforowania/kompresji itp. żeby faktycznie wykorzystać potencjał.
http://screenshooter.net/102749214/tiyqbej Mam nadzieję, że wujek google pomoże z wiedzą o programie :P
Z przeze mnie osobiście testowanych skupię się na tych które bym polecił, pomijając te o których moim zdaniem nie warto nawet wspominać. Wobec czego lista będzie krótka:
Najsłabszy moim zdaniem, chociaż jeszcze ujdzie (jeżeli jest możliwość korzystania ze sprzętowej akceleracji np. Nividii) jest PlayClaw - ale nie jest darmowy i może akurat nawet nie najtańszy, ale różne promocje czasem można wyhaczyć także o cenie nie napiszę. Program posiada funkcję streamu, ale chyba najsłabszą, czyli taki dodatek, bo konkurenci też to mają...
No to chyba odpada...

Dobrym (i polskim) programem jest Milliris ACTION! - od pewnego czasu również z funkcją streamowania. Jakieś tam nakładki można robić, kamerki wrzucać, ale do OBS-a jeżeli chodzi o streamowanie i zmianę + konfigurację "scen" do pięt nie dochodzi. Dobry program za umiarkowaną cenę (i wspierasz polską firmę ;))
Hmm... Przeglądając tego ACTIONA zaciekawił mnie on... Cena 90zł (no na początek 30dni darmowego... to go przetestuje  :police:). Dodatkowo posiada jakieś opcje Time-Shift oraz slow motion.

Najlepszym jak dotąd (używam zamiennie z ACTION zależnie od gry) jest ShadowPlay - można napisać "darmowy", bo dodawany jako soft do kart Nividii, czyli bez karty ze stajni N. bezużyteczny. Pakiet Nvidia Experience (w skład którego wchodzi Shadow) oczywiście również umożliwia streamowanie, widać taka plaga dzisiejszych czasów że już wszyscy streamują ;)
No nie posiadam karty zielonych... A opcja streamu... No raczej to mi nie będzie potrzebne. W tym stuleciu daruje sobie podbijanie twitcha oraz YT ;)

Co do opcji takich programów - jeżeli chodzi o dźwięk - mogą posiadać nagrywanie stereo/5.1 natomiast rozdział na źródło dotyczy niestety urządzeń występujących w mikserze systemowym, tak więc ewentualnie zapis w innej ścieżce (lub brak zapisu w ogóle) dotyczy mikrofonu, a ścieżka podstawowa "haczy" o ustawienie urządzenia odtwarzającego, które to miksuje dźwięk ze wszystkich programów - poziom mocy odsłuchu regulujesz tam, ale nie ma zapisu do oddzielnych ścieżek - w każdym razie ja osobiście nie spotkałem się z takim cudeńkiem. Czyli jeżeli nikt nie wniesie tutaj jakiegoś chwalebnego przykładu; nagranie dźwięku odbywa się z systemowego urządzenia do odtwarzania i nagrywania (2 źródła) z reguły i tak miksowanego do jednej ścieżki, z ewentualnym podziałem na 2 ścieżki.
To suabo  :(

Opcja "zakładki" nie istnieje w takiej formie jak napisałeś, natomiast jest proces buforowania, gdzie program cały czas zapełnia bufor pamięci o określonej wielkości / czasie nagrania i w momencie akcji do utrwalenia po naciśnięciu klawisza po prostu wykonuje "twardy" zapis tego co aktualnie jest w buforze na dysku.
Czyli... Po wciśnięciu przycisku jakiegoś zacznie się ,,robić" filmik do momentu wciśnięcia tego? Czyli... Będę musiał potem usunąć całą resztę z przed tej akcji  :'(

A i jeszcze jedno pytanko... Program do edycji filmów... Co polecacie? Bo dotychczasowy windows moviemk oraz video mach już mnie do nerwicy doprowadzają :P

Offline csMKJP

  • Towarzysz broni
  • Posts: 456
  • Honor: +14/-1
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #3 on: 07 December 2015, 21:28:59 »
Ja pierwsze filmy nagrywałem OBS (obciążałem procesor), kilka nowszych filmów powstało za pomocą aplikacji Milliris ACTION! (wykorzystuje AMD APP czyli kartę graficzną). To tle jeśli chodzi o moje doświadczenie z programami do nagrywania.

Będziesz posiadał kartę graficzną AMD to darmowym programem do nagrywania jest Amd gaming evolved. Oczywiście możesz przetestować OBS i nagrywać korzystając z technologii QucikSync (jak będziesz miał procek i5)

Edytory video to pytanie do BartBear_[PL]. Ja tnę filmy za pomocą Avidemux wysyłam na YT i tam edytuje. Jestem na etapie szukania edytora.
« Last Edit: 07 December 2015, 21:34:08 by csMKJP »

Offline Ryszka

  • ŻW
  • Towarzysz broni
  • Posts: 617
  • Honor: +64/-0
    • View Profile
    • Cuda i Wianki
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #4 on: 08 December 2015, 13:44:40 »
Bart z tego co się orientuję, pracuje teraz na Sony Vegas. No ale ten program to już nie zabawka, o czym świadczą możliwości i cena.  Ja używam CorelVideo studio pro. Kosztował mnie około 300 zł. Nasz mentor Bart też kiedyś go używał wiec kroczę śladami mistrza. Corel to taka pół zabawka, pół program. Do edytowania dźwięku i obrazu daje radę. Przy odrobinie wyobraźni, można z niego wydusić wiele. Słabo wygląda na nim kluczowanie, więc ten aspekt odpada. Chociaż posiadam Corel Video już ponad rok czasu, dalej potrafi zadziwić. Odkryłem ostatnio rysowanie na żywo, oraz manipulowanie ścieżkami dźwięku w czasie rzeczywistym. Na początek moim skromnym zdaniem Corel wystarcza. A sprzężony z potęgami od Adobe hm.......... Potrafi zdziałać cuda ;). Pozdrawiam.


Offline Wojcieszy

  • Towarzysz broni
  • Posts: 38
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
    • DzikiTW
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #5 on: 08 December 2015, 14:49:46 »
Ja używam CorelVideo studio pro. Kosztował mnie około 300 zł.
Aj em bidny gimbus... Aj dont hew a monej...  :'(

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #6 on: 08 December 2015, 18:36:17 »
Pierwsza uwaga na FORUM nawet nie wspominamy o aspektach piracenia a już Panie uchowaj podawać jakieś linki, każdy Użytkownik winien się zaznajomić z Regulaminem strony przed rozpoczęciem użytkowania Forum.
Co do FRAPSA - zły nie był, jak nie masz zamiaru wychodzić z nagraniem powyżej 30 klatek/s - można przy nim zostać (ale za to potrzeba strasznie dużo miejsca na pliki zrzutowe, bo zapis obrazu jest bez kompresji (chociaż z wyciętym pewnym pasmem czerwieni, co w niektórych ujęciach i po kompresji/rekompresji np przez YouTube może bić po oczach)
Opcja TimeShift w Actionie to właśnie buforowanie - jak włączysz i ustawisz np. minutę to bufor zapełni się do minuty, a po przekroczeniu tego czasu zaczyna nadpisywać początek buforowanego materiału i tak w "nieskończoność" - naciśnięcie klawisza / kombinacji klawiszy ustawionej na zrzut buforu powoduje zapis tej minuty i rozpoczęcie z małym przeskokiem normalnego nagrywania od momentu kiedy przycisk został naciśnięty (tutaj FRAPS był/jest bezkonkurencyjny, gdyż tam tego mini lagu w ogóle nie ma i następuje płynne przejście). Taki surowy materiał tak czy inaczej musisz obrobić, chociażby przyciąć jakimś programem do cięcia avi / mp4, ale oczywiście nie zastąpi to programu montażowego. Jak Ryszka wspominał zaczynałem od Corela i gdyby producenci dodatkowych wtyczek / efektów w dalszym ciągu wspierali ten projekt na pewno nie przyszłoby mi do głowy inwestować (i uczyć się prawie od zera) innych programów. Tak jednak się nie stało i teraz od ponad roku bazuję na Vegasie od Sony.
Ogólnie takie programy są do siebie zbliżone i jest ich na rynku kilka (głównych) a kilkanaście w ogóle. Z grubsza wszystkie umożliwiają montaż kilku (wielo, nawet 64 czy 128)ścieżkowego, a diabeł tkwi w szczegółach - czyli wzajemnym łączeniu/miksowaniu, łączeniu w grupy "rodzic" "dziecko", a nawet podejściu do ustawień która ścieżka - warstwa jest umiejscowiona na obrazie wyżej od innych, ale jak już poznasz jeden program to zaobserwujesz analogie i w miarę szybko dostosujesz swoje nawyki do nowych wymogów innego programu.
Niestety tak jak napisałem wcześniej - narzędzia kosztują a ewentualne odpowiedniki darmowe o ile są - nie mogą się równać z komercyjnymi.

Offline Ryszka

  • ŻW
  • Towarzysz broni
  • Posts: 617
  • Honor: +64/-0
    • View Profile
    • Cuda i Wianki
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #7 on: 08 December 2015, 20:01:32 »
Pierwsza uwaga na FORUM nawet nie wspominamy o aspektach piracenia a już Panie uchowaj podawać jakieś linki, każdy Użytkownik winien się zaznajomić z Regulaminem strony przed rozpoczęciem użytkowania Forum.

Święte słowa, ja mogę się na szczęście zapoznać z wieloma programami w pracy. Jak Wojcieszy poszukasz gdzieś na aukcjach, to może starą wersję Corela Video kupisz, pewnie też da radę. I jak Bart wspomniał, darmowe programy raczej blado wypadają. Z tego co pamiętam możesz ściągnąć demo Corela Video i przez miesiąc, lub te kilkanaście odpaleń zapoznać się z programem. A jak się spodoba to Mikołaj tuż, tuż.


Offline Wojcieszy

  • Towarzysz broni
  • Posts: 38
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
    • DzikiTW
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #8 on: 08 December 2015, 20:20:45 »
Oj mikołaj już się wykosztował...
Co do piracenia... Wiem, że się da, ale czy ja powiedziałem, że to zrobię? :P
Teraz dostałem nowy komputer... w weekend go ogarnę, to zobaczę ten program co cs mówił ;)

Offline csMKJP

  • Towarzysz broni
  • Posts: 456
  • Honor: +14/-1
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #9 on: 08 December 2015, 20:44:56 »
AMD Gaming Evolved
http://pclab.pl/news58350.html

Mirillis Action! bardzo często robi promocje, warto wiec sprawdzać ich stronkę teraz w okresie przedświątecznym.

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #10 on: 19 December 2015, 23:31:10 »
Próbowałem coś nagrać z RO Mirillisem, ale mam max 30 klatek. W sumie to mało zważywszy, że mam gtx 460 i na tak starą grę jak RO powinno śmiagać razem z nagrywaniem. Tak, przestawiłem w opcjach, by nagrywało w 60. Jest w ogóle opcja, by nagrywało np w 80? Wbrew pozorom w RO to ma znaczenie, a dodatkowe klatki poprawiają minimalnie rozgrywkę. Na 30 się gra jakbym brodził w kisielu. W sumie chciałbym cos nagrać, bo dostaję bany na serwerach za czitowanie, nawet AS mi ostatnio na fight nightcie napisał, że o mój ostatni  :-[


Pozdrawiam, raq.
« Last Edit: 19 December 2015, 23:36:16 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #11 on: 20 December 2015, 02:01:46 »
Milliris nagrywa "softowo" swoim kodekiem max 30 klatek, więcej dopiero ze wsparciem sprzętowym (czyli musi rozpoznać procesor na karcie graficznej i użyć tej akceleracji). Ja nigdy nie nagrywałem na 80, chociaż podczas nagrywania pokazywało mi że aktualne FPSy są nawet większe, a to z prostego założenia, że i tak na YouTube max można jak na razie przynajmniej wysyłać materiał w 60 FPS-ach

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #12 on: 20 December 2015, 12:22:55 »
Dzięki Bart za odpowiedź.
Czyli z tego co zrozumiałem, po prostu moja karta, która nie ma swojego procesora nie pozwoli mi nagrać w większej ilości klatek?
A czy istnieje jakiś inny program, który to obchodzi? Bo granie w 30 to jest bardzo słaba zabawa.
w RO gram jako raq

Offline csMKJP

  • Towarzysz broni
  • Posts: 456
  • Honor: +14/-1
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #13 on: 20 December 2015, 13:00:54 »
Niestety ale GTX460 nie wspiera nvidia nvenc. Trzeba podsiać minimum GeForce 600 series. Jaki masz procesor?

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Re: Programy nagrywające (FajtNajty) ;)
« Reply #14 on: 20 December 2015, 13:19:37 »
A czy istnieje jakiś inny program, który to obchodzi? Bo granie w 30 to jest bardzo słaba zabawa.
Wydaje mi się że FRAPS - ale to kosztem miejsca na dysku. Być może w innych programach jest opcja synchronizacji "na sztywno" obrazu aktualnego do ścieżki nagrywanej i można ją odznaczyć, trudno mi powiedzieć, bo po zmianie karty graficznej przestałem bawić się w "softowe" kodery a większość (ale nie FRAPS ;p) programów umożliwia wspomaganie sprzętowe w nagrywaniu.