Author Topic: Marsze wojskowe  (Read 4003 times)

Offline BUBEL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 124
  • Honor: +4/-2
    • View Profile
Marsze wojskowe
« on: 28 February 2015, 14:15:03 »
Ostatnio słucham starych dobrych marszów wojskowych takich jak Alte Kameraden, Marsz Kozietulskiego, Preussens Gloria, Polski Marsz Generalski czy Grenadiers March, aktualnie ten jest moim ulubionym:
A Wy ? jakie są wasze ulubione ? :)

Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Re: Marsze wojskowe
« Reply #1 on: 28 February 2015, 23:24:07 »
Może nie stricte wojskowy i historyczny, ale nie znam osoby, która po oglądnięciu filmu słysząc go automatycznie nie gwiżdże melodii:


No i klasyka klasyki (też nie do końca wojskowy, ale dotyczy Radeckiego - łapie się ;) )

Dyrygowana przez naziola von Karajana to majstersztyk :)

Offline BUBEL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 124
  • Honor: +4/-2
    • View Profile
Re: Marsze wojskowe
« Reply #2 on: 01 March 2015, 15:42:50 »
Marsz Radeckiego to wg. mnie jest marsz stricte wojskowy - napisany na cześć starego czeskiego Marszałka Radetzkiego, prawdziwego pogromcy Napoleona, który kierował jeszcze wojskami CK bardzo długo, odnosząc wiele sukcesów.

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Re: Marsze wojskowe
« Reply #3 on: 01 March 2015, 18:56:54 »
Klasyka - Colonel Bogey March


W oparciu o jego melodię stworzono motyw przewodni filmu Most na rzece Kwai, przez co obydwa utwory są często mylone

Offline BUBEL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 124
  • Honor: +4/-2
    • View Profile
Re: Marsze wojskowe
« Reply #4 on: 01 March 2015, 20:04:01 »
Klasyka - Colonel Bogey March
Tamtą melodię kojarzę tylko z filmu, pamiętam jak dziadek sobie ją pogwizdywał   ;)
A ten marsz to zapamiętałem z Das Boot

Offline Rozumny(PL)

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 393
  • Honor: +10/-0
    • View Profile
Re: Marsze wojskowe
« Reply #5 on: 02 March 2015, 11:05:02 »
Mnie bardzo podoba się "Warszawianka 1831" i "Oka", ale obie w wykonaniu maszerującego wojska, (ta pierwsza z orkiestrą w przedwojennym wykonaniu z mocnymi uderzeniami talerzy), a nie Chóru Wojska Polskiego.
Choć nigdy nie darzyłem Piłsudskiego wielką sympatią to przyznaję że do "Szarej Piechoty" też bardzo dobrze się idzie, a sam tekst jest fajny. Ciekawostką jest że wykorzystuje melodię rosyjską, stąd takie podobieństwo do pewnego rumuńskiego marszu który był inspirowany tą samą melodią (bodajże Treceţi batalioane romane Carpaţii ).

Warszawianka 1831 - od 3:44-4:16

Szara Piechota -

Oka brzmi dobrze gdy śpiewają ją żołnierze w marszu, w estradowym wykonaniu z akordeonem raczej bolą uszy. Tu próbka obu wersji z filmu o dość oczywistej sympatii politycznej
- od 2:13 brzmi tak jakbym chciał usłyszeć cały utwór.
« Last Edit: 02 March 2015, 11:26:11 by Rozumny(PL) »
"Każdy pocisk jeden Niemiec!"