Author Topic: (2015) Rekonstrukcja zajęcia Mikołowa przez Armię Czerwoną w Styczniu 1945 roku  (Read 3629 times)

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile

mikolow-daily


 


Celowo w tytule użyłem terminu „zajęcie” a nie „wyzwolenie”, gdyż na tych terenach ludność po prostu przeszła spod „buta” niemieckiego pod „but” radziecki.


Dlaczego w ogóle piszę o tym na tej stronie? Bo pomysł uczestniczenia (jako widzowie oczywiście) w tej rekonstrukcji padł od Szanownego Grona RO.PL, a okazało się że obiektywnie jeden przyjechać do Mikołowa nie może, innemu się odechciało itd. itp. ;p


Jako że ja już nagrałem sobie kumpla na uczestnictwo i poinformowałem osoby trzecie że będzie materiał z tej imprezy to nie wypadało się wycofać.


skrzy


Razem z Kol. PiteremTomiki stawiliśmy się na imprezie – Piter jest autorem zdjęć w video-relacji, ja filmowałem.


Niem


Z góry przepraszam za jakość wideo, gdyż niestety organizacja z przyczyn ode mnie niezależnych padła i do dyspozycji miałem jedynie telefon komórkowy – a tandem komórka + wystawiona ponad głowy gapiów z nią ręka dobrze jakości przedstawienia nie wróży, tym bardziej że jedyne przybliżenie było możliwe do osiągnięcia metodą „cyfrowego” rozciągania obrazu… Jeszcze raz przepraszam i obiecuję poprawę na przyszłość ;)


russsOrganizatorzy dali radę – w przedsięwzięcie zaangażowanych było kilka grup rekonstrukcyjnych, pirotechnika też nie zawiodła – chociaż w jednym przypadku była aż zanadto „realna” (widać na filmie). Zapowiadana była rekonstrukcja walk o miasto, ale z przyczyn oczywistych w mieście się nie odbywała – wystylizowano potyczkę odbywającą się w parku na rejon „podmiejski lasek”. Jedyne do czego mogę się przyczepić, ale większość organizatorów takich rekonstrukcji boryka się z tym problemem – to rozmieszczenie widowni – nie ma bata żeby spokojnie mieć możliwość obserwacji całego planu, a tłoczący się ludzie w czapkach przy taśmie dopełniają całości – gdyby nie komentator nie wiadomo by było o co biega w niektórych momentach.


Dobra, przechodzimy do filmu:



 



Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Naprawdę solidnie j*bło  ???

Offline Zeiss_PL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 207
  • Honor: +18/-0
    • View Profile
Rzeczywiście niezle pizło,dzięki za relację -ciekawa inscenizacja.Szkoda że mnie tam nie było,sorry 18-stka córki jest raz w życiu więc nie miałem wyboru  ;D
Szable do boju lance w dłoń,bolszewika goń,goń goń!!

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Tutaj filmy prawdziwych kamermanów :)

Ten posiadający lepszy sprzęt i czasem zmieniający plan:



A ten (pamiętam jak latał za taśmą - widać posiadał "akredytację dziennikarską" i Straż Miejska / zabezpieczenie się go nie czepiała) nie dość że miał sprzęt to jeszcze jechał na 2 kamery ;)



Ale i tak ja najlepiej ten wybuch złapałem ;)

Offline Deep22

  • Towarzysz broni
  • Posts: 59
  • Honor: +2/-0
    • View Profile
Wybuch zaskoczył tego kolesia prawie tak bardzo jak mnie egzamin z algebry.