Author Topic: Niezidentyfikowany czołg ;)  (Read 14162 times)

Stankos

  • Guest
Niezidentyfikowany czołg ;)
« on: 05 March 2014, 18:44:25 »
Witam.
Mam pewien problem. Otóż posiadam zdjęcie pra dziadka, który był żołnierzem Armii Modlin i należał do wojsk pancernych. Jednakze mam zdjecie na ktorym widać go przy czolgu (ten bez koszuli), nie wiem jednak jaki to czołg. Historycy z którymi rozmawiałem nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć mi na pytanie jaki to czołg. Zatem was się pytam jaki to może być czołg. Proszę o pomoc ;)
   


Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #1 on: 05 March 2014, 18:53:11 »
Świetne zdjęcie. Tak na szybko to:
Vickers E w wersji dwuwieżowej (dowódczej)
lub polska pochodna Vickersa - 7TP też w wersji dwuwieżowej.
Trzeba będzie przyjrzeć się detalom, żeby odpowiedzieć dokładnie.

Vickersy w służbie polskiej miały zamontowane z boku dodatkowe zakratowane wloty powietrza w celu chłodzenia silnika:


7TP ze względu na inny silnik już ich nie potrzebowały:

Mam nadzieję, że pomogłem  :)
« Last Edit: 05 March 2014, 19:05:05 by morticore »

Stankos

  • Guest
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #2 on: 05 March 2014, 19:12:27 »
Dzięki wielkie. Też tak myślałem że jest to Vikres E, jednakże historycy z Muzeum Twierdzy Modlin twierdzili że są to czołgi Reanult ;). Dzieki i Pozdraiwam.

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #3 on: 05 March 2014, 19:23:32 »
To jest 7tp dwuwieżowy, nie Vickers. Ale nie wiem jak ci panowie chcieli go z Żabojadem pomylić  ;D

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #4 on: 05 March 2014, 19:54:21 »
historycy z Muzeum Twierdzy Modlin twierdzili że są to czołgi Reanult ;)

Cóż rzec ... jacy politycy tacy historycy...lub odwrotnie :)

Offline Zeiss_PL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 207
  • Honor: +18/-0
    • View Profile
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #5 on: 06 March 2014, 17:03:53 »
Z początku myślałem że jest to 7TP ale na sporej ilości zdjęć jest również opisywany jako Vickers, mimo innych wlotów powietrza i paru szczegółów.Tutaj jest mała zagwozdka ponieważ ponieważ na stronie militarium (http://www.militarium.net/viewart.php?aid=190) jest napisane że czołgi te różniły się drobnymi szczegółami :

-zmiana silnika (nie spowodowała zniknięcia wlotów,te były już wcześniej w Vickersie zmienione dla poprawy chłodzenia, potem dopiero nastąpiła zmiana silnika)
-zmiana położenia układu wydechowego (czego na fotce nie widać)
-7TP miał  rolki podtrzymujące o większej średnicy ale nie mam na ten moment żadnych materiałów porównawczych .
-jedynym śladem gdzie można ew. wytropić typ czołgu jest klakson ( tuba/lejek) umieszczony na przedniej płycie pancernej, co na razie zostawiam szanownym kolegom ,ponieważ nie mam w tej chwili czasu. Na jest  pewno dwu-wieżowy , wczoraj Stankos , jak rozmawialiśmy na ten temat , miałeś małe wątpliwości :) , widać to gołym okiem.

Ja również pozdrawiam  historyków  ( z premedytacją używam małej litery ) z Twierdzy Modlin !!!
Szable do boju lance w dłoń,bolszewika goń,goń goń!!

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #6 on: 06 March 2014, 17:20:41 »
Opierając się o opisy tych zdjęć polskie Vickersy miały wloty powietrza przez cały czas:
http://derela.republika.pl/vickers.htm

Tak więc to jest 7TP

Offline Zeiss_PL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 207
  • Honor: +18/-0
    • View Profile
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #7 on: 06 March 2014, 17:45:40 »
Może jeszcze ktoś coś odkryje , a na razie wydaje mi się że temat zamknięty.
Zgadzam się jest to jednak 7 TP .Brak wlotów to jeszcze nie dowód ale  , rodzaj uzbrojenia  kwalifikuje do wersji 7 TP wersja dwuwieżowa. KM-y chłodzone powietrzem miały tylko wersje Vickers tu widoczna jest wersja km-ów chłodzona cieczą.
Szable do boju lance w dłoń,bolszewika goń,goń goń!!

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #8 on: 06 March 2014, 18:19:53 »
Zamówione 38 czołgów Vickers Mk.E dostarczono od 1932 do 1933 roku – wszystkie były w wariancie dwuwieżowym (brytyjski typ A). Na żądanie strony polskiej wprowadzono w nich w 1934 pewne ulepszenia, przede wszystkim duże chwyty powietrza (nawiewniki) po bokach, za przedziałem bojowym, które poprawiły nieco chłodzenie silnika. Była to cecha charakterystyczna tylko dla polskich Vickersów. Początkowo były one uzbrojone w dwa karabiny maszynowe 7,92 mm Hotchkiss wz.25, lecz w 1933 roku 16 z nich uzbrojono w wkm 13,2 mm Hotchkiss wz. 30, a dalsze 6 – w krótkolufowe działko 37 mm wz.18, przy czym w obu wersjach w lewej wieży pozostał karabin maszynowy kalibru 7,92 mm[4]. W celu wzmocnienia siły ognia, w 1934 roku 22 czołgi zostały przebudowane na jednowieżową wersję typ B, przy użyciu zakupionych w tym celu brytyjskich wież, uzbrojonych w działko 47 mm. Pozostałe 16 czołgów dwuwieżowych zostało w latach 1936-1937 przezbrojone w dwa karabiny maszynowe wz. 30 7,92 mm[4]. Karabin taki był też zamontowany jako uzbrojenie pomocnicze w czołgach jednowieżowych.

Za wiki

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #9 on: 06 March 2014, 19:36:59 »
co by to nie było, na pewno nie jest to R 35 jak twierdzą Panowie "historycy" :)

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #10 on: 12 March 2014, 11:49:42 »
Tak jeszcze w kwestii polskiego Vickersa - jest jeden w trakcie rekonstrukcji  ;)
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/bylo-nie-minelo/wideo/31032012/6708701

Offline Trufelhunter

  • Towarzysz broni
  • Posts: 1
  • Honor: +0/-0
    • View Profile
Re: Niezidentyfikowany czołg ;)
« Reply #11 on: 04 March 2018, 13:19:16 »
Stankos - chciałbym się z Tobą skontaktować w sprawie tego czołgu i Twojego pradziadka. Mój email: fenixbooks@onet.eu. Pozdrawiam, Mariusz.