Author Topic: Książki które warto przeczytać. ;)  (Read 31402 times)

Offline Robercikq

  • Towarzysz broni
  • Posts: 83
  • Honor: +2/-4
    • View Profile
    • PROFIL
  • Gadu-Gadu:
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #30 on: 26 July 2013, 08:01:55 »
Mnie ogółem zachwyciła książka pod tytułem : "Generał SS" . Fajnie się ją czyta i pokazuje ,również wytrwałość niemieckich żołnierzy w bitwie pod Stalingradem ,jak i w okolicach tego miasta ... :)

Przeczytajcie sami : http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34362/general-ss

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #31 on: 26 July 2013, 12:49:09 »
Fajna lista, zwłaszcza to pozycja o zwiadowcach. Przeciw Panterom i Tygrysom miałem w ręku, ale byłem bez kasy  >:( Kupi się pewnie w Warszawie w październiku...
Teraz czytam coś innego, ale przez tonę podbudowy ideologicznej idzie ciężko. Później napiszę co to :)
« Last Edit: 26 July 2013, 13:49:03 by morticore »

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #32 on: 26 July 2013, 14:03:56 »
Ludzie ze stali Reynoldsa ponoć bardzo fajne ( chociaż narzekali na błędy w tłumaczeniu ). Ja czytałem jego 'Stalowe piekło' i bardzo fajna książeczka, więc tu raczej można brać w ciemno - nie jest jakoś specjalnie droga i ogólnie dostępna na allegro.

Z Historycznych Bitew o XXw:
Afryka Wschodnia 1914-1918 - ponoć bardzo dobra, nie czytałem.
Tannenberg 1914 fajna, polecam
Charków- Donbas 1943 czytam i jak na razie fajna, z resztą napisał ją koleś co się na tym zna, więc brać w ciemno  ;)
Siedmiogród , Budapeszt Sowy - obydwie czytałem i szczerze polecam, za mały hajs dość kompleksowo opisane wydarzenia na południowym froncie od lipca 44r.


Jones "Stalingrad. Triumf Armii Czerwonej" - to też jest mocno chwalone i sporo rzuca nowego światła na bitwę, gdzie w zasadzie już chyba zostało powiedziane wszystko. Planuję się w nią zaopatrzyć w niedalekiej przyszłości.

Quote
Przeżył jeden ze stu. Radzieccy zwiadowcy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 ( dobra )
Podobno bardzo dobra wspomnieniówka.
« Last Edit: 26 July 2013, 15:20:13 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

Offline Robercikq

  • Towarzysz broni
  • Posts: 83
  • Honor: +2/-4
    • View Profile
    • PROFIL
  • Gadu-Gadu:
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #33 on: 26 July 2013, 18:04:17 »
Ludzie ze stali Reynoldsa ponoć bardzo fajne ( chociaż narzekali na błędy w tłumaczeniu ). Ja czytałem jego 'Stalowe piekło' i bardzo fajna książeczka, więc tu raczej można brać w ciemno - nie jest jakoś specjalnie droga i ogólnie dostępna na allegro.

Z Historycznych Bitew o XXw:
Afryka Wschodnia 1914-1918 - ponoć bardzo dobra, nie czytałem.
Tannenberg 1914 fajna, polecam
Charków- Donbas 1943 czytam i jak na razie fajna, z resztą napisał ją koleś co się na tym zna, więc brać w ciemno  ;)
Siedmiogród , Budapeszt Sowy - obydwie czytałem i szczerze polecam, za mały hajs dość kompleksowo opisane wydarzenia na południowym froncie od lipca 44r.


Jones "Stalingrad. Triumf Armii Czerwonej" - to też jest mocno chwalone i sporo rzuca nowego światła na bitwę, gdzie w zasadzie już chyba zostało powiedziane wszystko. Planuję się w nią zaopatrzyć w niedalekiej przyszłości.
 Podobno bardzo dobra wspomnieniówka.

Hmmm .... fajny zbiór :)

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #34 on: 26 July 2013, 22:15:23 »
Przeczytałem w zeszłym roku:

A Wacker Snajper na froncie wschodnim, wydawnictwo Libron

Spisane wspomnienia Seppa Allerbergera, jednego z najlepszych strzelców wyborowych Wehrmachtu, niezwykle mocna i brutalna książka. Z opowieści wyłania się straszliwy obraz piekła jakim był front wschodni, choć zdecydowana większość "złego" to działania ACz. Jednak nigdy nie widziałem nie subiektywnych wspomnień ;)  Pozycja ta ciekawie ukazuje detale snajperskiego "kunsztu", zawiera opisy broni, metod szkolenia czy wykonywania kamuflażu. Początkowo zaskakujący może wydawać się brak osobistych przemyśleń bohatera, lecz snajper musiał być zimnym, bezuczuciowym automatem, inaczej po prostu by nie wytrzymał.  Brak ten zastępuje żywa narracja i bardzo naturalistyczne opisy, choćby tego co 7,62x54 potrafi zrobić z ludzkim ciałem, czy opisu zwłok snajperów schwytanych przez wroga - niektóre fragmenty wręcz zmuszają do zrobienia sobie krótkiej przerwy w lekturze.

A teraz kilka słów o dostępności. Nakładem innego wydawnictwa wyszło niekompletne (brak 80 stron i wszystkich zdjęć) i prawdopodobnie nie do końca legalne wydanie:

W każdym razie sprawa gnije w sądzie, książki nigdzie nie ma. Czarne okładki można trafić na allegro za ok 30 zł, natomiast Libron można czasem zobaczyć wyceniony na... 120 zł. Ja swój egzemplarz kupiłem za 70 zł i jestem zadowolony  :o

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #35 on: 27 July 2013, 02:54:42 »
Zastanawiałem się nad tą książka i swego czasu coś czytałem i raczej były opinie nieprzychylne, że autor bajarzy mocno i przerysowywuje niektóre sytuacje
Quote
.  Brak ten zastępuje żywa narracja i bardzo naturalistyczne opisy, choćby tego co 7,62x54 potrafi zrobić z ludzkim ciałem, czy opisu zwłok snajperów schwytanych przez wroga - niektóre fragmenty wręcz zmuszają do zrobienia sobie krótkiej przerwy w lekturze.
właśnie coś takiego, że autor sprawia wrażenie jakby pisał tą książkę pod wpływem opracowań albo relacji świadków, co podważa jego wiarygodność jako bezpośredniego źródła dowodowego  ;) Takie też zarzuty spotkałem. Generalnie ja tego raczej nie kupię, chociaż szukałem swego czasu jakiejś dobrej książki o piechocie górskiej.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/5776/obrona-leningradu
To se kupcie. Raczej warto, mimo, że tłumacz z korektą przekopali z buta tą książkę. Pisana fajnym stylem; mocno ironicznym i prześmiewczym o elytach ruskiej myśli wojskowej, autor mocno ciśnie Żukowa i innych rzeźników ale też wplata do tekstu sporo wspomnień uczestników walk - głównie rosyjskich, pod wpływem których ma się wrażenie, że nikt na świecie nie miał równie przesrane co ruski żołnierz. W sumie na plus to też brak sołoninowskiego i suworowskiego pisania pod tezę a także wspomniane wyżej relację świadków, które sprawiają, że myśl operacyjna Rosjan w kontekście strat, bezsensownych chociażby 'przyczółka newskiego' stawiają pytania o bezwzględność komunistycznego systemu, posyłającego ludzi na śmierć.
Już o niej wspominałem chyba, niemniej warto kupić.
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t=122611



http://lubimyczytac.pl/ksiazka/92837/lisy-pustyni
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/6525/operacja-barbarossa
To się bardzo fajnie czyta ( podobnie jak inne książki tego kolesia ) - od strony Niemców świetne. Co prawda autor wysuwa momentami błędne tezy ( książka pisana w latach 60 ), jest Niemcem - co się odczuwa czytając i kibicuje swoim ale ma fajny styl, że właściwie czyta się jak powieść, duzo wspomnie na +, na - właściwie brak konkretnych danych, zestawień sił, strat - co właściwie jest esencją każdej pracy historyka. Mimo wszystko książce dałbym 8/10 i imo jest warta. Oceną debili na portalu nie masię co sugerować
Te 2 warto mieć ( ja mam wszystkie 4 w sumie ) :)
« Last Edit: 27 July 2013, 03:04:23 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

Offline Pacynka

  • Towarzysz broni
  • Posts: 86
  • Honor: +0/-0
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #36 on: 28 July 2013, 01:34:11 »
Co byście poradzili odn. 1WŚ? Nie chodzi mi o konkretne bitwy lecz o 'vademecum' tamtego okresu?

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #37 on: 28 July 2013, 09:04:50 »
O tych zwiadowcach to sobie poczytam.

A tak w ogóle jeszcze jako dziecko czytałem w serii Tygrysów jakąś książeczkę o radzieckiej grupie rozpoznawczej na terytorium Rzeszy. Obserwowali węzły kolejowe itd. W chwili obławy, gdy wydawało się, że ich złapią ukryli się w śniegu pod białą czaszą spadochronu. Pamięta może ktoś tą książeczkę? Niedawno szukałem w internecie, która to była część ale niestety nie udało mi się to.
Może 'zwiadowczym szlakiem'? Ale to o Polakach było i nie na terytorium Rzeszy. 
Quote
Co byście poradzili odn. 1WŚ? Nie chodzi mi o konkretne bitwy lecz o 'vademecum' tamtego okresu?
Podręcznik od historii, opracowania maturalne? Może Beevor albo ren Davies coś napisali  :D
Imo nie warto w takie rzeczy się bawić.

Kończę 'Charków-Donbass'. Bardzo dobra książeczka, wartą ją mieć a już na pewno jeśli ktoś czyta HBeki.
Fajny, 60 stronicowy wstęp, w którym autor przedstawia obydwie armie w przededniu bitwy - uwzględniając, że to już powoli 3 rok wojny na wschodzie, czyli: piechota, czołgi, artyleria, dowództwo, taktyka. Ciekawe, bo raczej takie preludium jest zarezerwowane dla pozycji znacznie grubszych. Niemniej bardzo spoko, chociaż nie było w nim czegoś, czego bym już nie wiedział  ;) Niemniej sporo ułatwienie, dla ludzi, którzy zaczynają dopiero obycie z tematem.
A i bitwa ciekawa, wszak to było ostatnie zwycięstwo Niemców na wschodzie.
Generalnie za mniej niż 2dyszki można dostać bardzo wartościową książkę.  Jedyne co się można czepić to map, które są kompletnie nieczytelne, no ale to już wina wydawnictwa.
« Last Edit: 28 July 2013, 09:34:48 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

Offline BUBEL

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 124
  • Honor: +4/-2
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #38 on: 28 July 2013, 11:43:53 »
Co byście poradzili odn. 1WŚ? Nie chodzi mi o konkretne bitwy lecz o 'vademecum' tamtego okresu?
Pierwsza Wojna Światowa Janusza Pajewskiego (z PWN) sążnista kobyła, ale vademecum ,,pełną gębą'' :)
Bardzo przyjemna w odbiorze choć nie tak szczegółowa jest seria ,,Historia I wojny światowej'' wydawnictwa Rebis składa się z kilku tomów poświęconych kolejnym teatrom działań - epopeja Paula von Lettow-Vorbecka w Niemieckiej Afryce Wschodniej to jedna z najbardziej pasjonujących wojennych historii z jakimi się spotkałem :)
Swoją drogą pasjonat historii to ma ciężko - podejdzie w dowolniej księgarni do działu Historia a co tam ? Hitler, Hitler, Stalin, III Rzesza, Waffen SS itd., rozumiem że druga wojna św. ma bardzo wielu pasjonatów, ale to już chyba przesada...
« Last Edit: 28 July 2013, 15:43:00 by BUBEL »

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #39 on: 05 January 2014, 16:33:21 »
George Cholewczyński Rozdarty naród. Polska Brygada Spadochronowa w bitwie o Arnhem

Książeczka (350 stron wydanie kieszonkowe) napisana dla czytelnika zachodniego, ale w sumie całkiem na plus. Bardzo ciepło przyjęta z wiadomych względów w Holandii ;) W swoistym wstępie opisuje sytuację polityczną Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, losy jednostek dowodzonych przez Sosabowskiego w kampanii wrześniowej i francuskiej, trudy sformowania polskich wojsk spadochronowych na obczyźnie, wydarzenia jakie stały za realizacją planu Market-Garden. Na dalszych kartach jesteśmy świadkami męstwa i determinacji polskich spadochroniarzy z trudem próbujących wspomóc będących w jeszcze gorszej sytuacji  Brytyjczyków z 1DPD, intrygi która doprowadziła do zrzucenia całej winy za klęskę operacji na generała Sosabowskiego czy tez niezwykłej relacji jaka połączyła 1SBS z mieszkańcami Driel. Na pewno nie wyczerpuje tematu, ale jak na książkę za 14 zł jest w niej 3 razy więcej treści niż można by się spodziewać ;)

Nikitycz

  • Guest
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #40 on: 06 January 2014, 00:58:28 »
Widze, że tu wielu oczytanych. Więc z prośbą sie zwracam, czy wiecie może coś o jakichkolwiek pracach traktujących o obronie mostu Pichelsdorf w Berlinie?

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Re: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #41 on: 22 October 2014, 18:48:49 »
Dawno nikt, nie chwalił się, że coś czytał, czyżby czytelnictwo w kraju upadało  ;D 

Aleksander Topolski Bez dachu


Pierwsza część (Bez wódki) opisuje tułaczkę bohatera po przymusowym wywiezieniu do Związku Radzieckiego i jego trudną drogę do armii Andersa. Drugi tom rozpoczyna się w momencie wejścia do polskich oddziałów do Iranu oraz ich długi marsz przez Palestynę, Egipt i Włochy. Topolski jako kadet trafia do szkoły łączności co sprawia, że opisów batalistycznych na kartach książki jest jak na lekarstwo. Siłą tej pozycji jest ogrom cytatów oddających realia żołnierskiego życia (autor nie kryje się, że on i jego znajomi wiedli je w sposób daleki od zasad określonych w wojskowych regulaminach). Dowiemy się jak wojskowa pralnia polowa "niechcący" wyzwoliła włoskie miasteczko, czemu wszystkie opowieści o chorobach  wenerycznych w armii zaczynały się od Pojechaliśmy do Rzymu zobaczyć Jego Świątobliwość Papieża..., albo dlaczego uciekinierzy do polskiej armii z Wehrmachtu nie są najlepszym materiałem na wartowników (nie żeby byli niesumienni, ale zdarza im się w nocy wrzeszczeć z przyzwyczajenia po niemiecku ;) ). Jak w każdej książce o PSZ na Zachodzie znajdziemy też informacje o reakcjach żołnierzy na punkty zwrotne (powstanie warszawskie, Jałta). Bardzo dobra lektura.

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Re: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #42 on: 28 October 2014, 03:19:04 »
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/23864/hitlera-wojna-u-bootow-tom-1-mysliwi-1939-1942 ja czytam to, wcześniej "Zapomnianego żołnierza' wcześniej Sołonina lotniska i 22 czerwca.
Następne mam podwójny zołd portójna śmierć, ludzie ze stali i coś o kampanii we Włoszech ale tytułu nie pamiętam :)
w RO gram jako raq

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Re: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #43 on: 19 December 2014, 17:13:39 »

Kacper Śledziński Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych
Kupiłem licząc na kolejną po Czarnej kawalerii dobrą książkę o polskich pancerniakach, lecz niestety wyszło średnio...
Wojenną epopeję czterech pancernych i ich psa znają wszyscy. Serial emitowany jest niemal bez przerwy na wszystkich możliwych kanałach. Janek, Olgierd, Gustlik i Grigorij to postacie fikcyjne. Dla wielu jednak ich los to synonim bohaterstwa Polaków walczących w drugiej wojnie światowej. Rozmach, doskonałe aktorstwo i świetny scenariusz serialu zapewniły „Czterem pancernym” niesłabnącą popularność.

Scenariusz prawdziwy – napisany krwią i ofiarą życia – znany jest jednak nielicznym. Kim byli prawdziwi pancerni? Za co walczyli? Czy naprawdę wierzyli, że niosą Polsce wolność? A może zwyczajnie za wszelką cenę chcieli się wyrwać z Rosji?

„Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych” opowiada o żołnierzach 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przeczytamy o bitwie pod Lenino, Studziankach, przyczółku magnuszewskim, Wale Pomorskim, walkach o Berlin. Poznamy zwykłych żołnierzy takich jak zesłany z całą rodziną na Sybir lwowiak – zwiadowca Marian Chodor, radiotelegrafistka Lidia Mokrzycka, która do brygady trafiła z Cieszyna przez Omsk i Uzbekistan, czy pochodzący z małej wioski na Nowogródczyźnie dowódca T-34 Mikołaj Romanowski.

To oni byli tankistami – prawdziwymi pancernymi. Ich historia to historia chwały i hańby, patriotyzmu i zdrady.

Źle się tego nie czyta a i można znaleźć źródła niektórych scen, które pojawiły się w serialu a także przyjrzeć się kadrom dowódczym WP w ZSRR (każdy Rosjanin, nawet nie kompetentny byle nazwisko brzmiało polsko). Śmiesznie wypadają też zabiegi oficerów politycznych czynione w polskich oddziałach.

Bardzo mocno liczyłem na współczesne, obiektywne spojrzenie na bitwę pod Studziankami. O ile sam przebieg potyczki jest bardzo plastycznie opisany, to cała warstwa merytoryczna to wypisz wymaluj kopia z PRL - na kartach książki pada więcej Ferdynandów niż zostało Niemcom po Kursku, a każdy czołg to Tygrys. Poziom korekty edytorskiej pierwszego wydania załamuje. Czasem urwie się pół zdania, czasem mały akapit, trzecia kompania czołgów stanie się drugą a ISy dostaną armaty 125mm. Takie nagromadzenie błędów jest niedopuszczalne, bo ktoś może ich nie wychwycić i być przekonanym, że np. Bydgoszczy broniło 31(!) dywizji Volksgrenadierów. Chyba warto poczekać kilka lat na wydanie poprawione...
« Last Edit: 19 December 2014, 18:39:31 by morticore »

Offline gonzoon

  • Towarzysz broni
  • Posts: 1
  • Honor: +0/-0
    • View Profile
Re: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #44 on: 20 December 2014, 11:24:03 »

Kilka książek ze wspomnieniami. Myślę że warto przeczytać.
« Last Edit: 20 December 2014, 11:34:17 by gonzoon »