Author Topic: Książki które warto przeczytać. ;)  (Read 31583 times)

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Książki które warto przeczytać. ;)
« on: 05 May 2013, 14:45:45 »
Jak dla mnie Zapomniany żołnierz to "uniwersalna książka o tym  co jest prawdziwą istotą wojny" - głód, krew, strach, mróz. Podprogowo propagandy nadmiernie(!) nie narzuca, trzeba tylko mieć świadomość, ze wspomnienia zawsze są mniej lub bardziej subiektywne
« Last Edit: 07 May 2013, 19:05:28 by Ryszka »

gustavo

  • Guest
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #1 on: 05 May 2013, 15:42:07 »
Teraz czytam Solonina "Na uśpionych lotniskach''

Sołoninowi tak bardzo bym nie wierzył, czytałem tylko "Na uśpionych lotniskach" i "25 czerwca - głupota czy agresja?" i o ile o wojnie Fińsko-Radzieckiej nie wiem tak dużo to z zagadnień lotniczych wiem co nieco i muszę stwierdzić, że Marek troszkę nagina to i owo. Przyjrzeć się wystarczy porównaniom jakie stosuje, teraz nie pamiętam dokładnie ale jeśli mnie pamięć nie myli to przekonuje nas że Bf 109 i I 16 miały podobne osiągi, ba I 16 był lepszy pomijając fakt że porównuje jeden z modeli I 16 który stanowił odsetek w morzu gorszych wersji i Bf 109 e który już z frontu znikał...

A co do "Zapomnianego żołnierza" to zdarzyło mi się czytać kilka lat temu i mimo że nie pamiętam bardzo dobrze to wydaje mi się, że faktycznie warty jest polecenia.
« Last Edit: 05 May 2013, 16:11:02 by gustavo »

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #2 on: 06 May 2013, 08:54:50 »
Quote
Ogólnie nic, zwykłe wyidealizowane wspomnienia lub obrazy potomnych , tylko że większość młodych zaczyna od tego typu literatury, a nie obiektywnych (przynajmniej w teorii) opracowań i zaczyna wierzyć w różne farmazony jak to Niemcy chcieli nieść wyzwolenie Europie od ciężaru komunizmu. Rzecz jasna to że ci "europejczycy" swoje wizje zaczęli realizować od napadów na państwa niekomunistyczne, i do tego na niektóre nawet wspólnie z owymi złymi bolszewikami zauważać potem już nie raczą.
Po to się ma mózg, by się do takich rzeczy dystansować.

Quote
Sołoninowi tak bardzo bym nie wierzył, czytałem tylko "Na uśpionych lotniskach" i "25 czerwca - głupota czy agresja?" i o ile o wojnie Fińsko-Radzieckiej nie wiem tak dużo to z zagadnień lotniczych wiem co nieco i muszę stwierdzić, że Marek troszkę nagina to i owo. Przyjrzeć się wystarczy porównaniom jakie stosuje, teraz nie pamiętam dokładnie ale jeśli mnie pamięć nie myli to przekonuje nas że Bf 109 i I 16 miały podobne osiągi, ba I 16 był lepszy pomijając fakt że porównuje jeden z modeli I 16 który stanowił odsetek w morzu gorszych wersji i Bf 109 e który już z frontu znikał...
Tia, podobne zjawisko zaobserwowałem w 22 czerwca jak pisał o ruskich pojazdach rozpoznawczych, jak to miały armatę zdolną niszczyć w 41r każdy Niemiecki czołg, z tym, że zapomina, że nie od tego pojazd rozpoznawczy jest. Bardziej niż o armatę chodziło o mobilność w terenie a tu Niemcy bili Rusków na głowę.
W sumie jeśli chodzi o techniczną stronę to Uśpione lotniska są bardzo dobre i koleś widać, że się zna - w sumie jest inżynierem lotnictwa, więc o samolotach ma coś do gadania. Generalnie chyba jedna z lepszych pozycji na rynku jeśli nie najlepsza odnośnie lotnictwa 2wojennego.

25 czerwca ponoć słaby :D

Quote
Zapomniany żołnierz
Mam zamiar przeczytać.
Czytam ale utknąłem w połowie 'Stalowe piekło' Michaela Reynoldsa, też spoko książka, chociaż front zachodni jest nudny jak dla mnie. Z fajnych pozycji to jeszcze 'Obronę Leningradu' Bieszanowa mogę polecić, autor bardzo dużo opiera się na wspomnieniach Rosyjskich żolnierzy, co jest w sumie rzadkością jeśli chodzi o ten front, mocno krytyczny w stosunku do czerwonego dowództwa  ;)
« Last Edit: 06 May 2013, 12:28:40 by Odi^PrOfAnUm »
w RO gram jako raq

Daazzz

  • Guest
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #3 on: 07 May 2013, 10:45:15 »
Ostatnio przeczytałem więc polecę:

1." Przez wojenną zawieruchę" Autor: Borys Gorbaczewski 
Książka-pamiętnik żołnierza Armii Czerwonej, rosyjski odpowiednik "Zapomnianego żołnierza" Guya Sajera.

2. "Leningrad.Tragedia oblężonego miasta 1941-1944" Autor: Anna Reid -
Oblężenie Leningradu w opisie historyka i relacjach świadków, zarówno rosyjskich jak i niemieckich.

Offline ShariK PL

  • Towarzysz broni
  • Posts: 973
  • Honor: +10/-1
    • View Profile
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #4 on: 07 May 2013, 13:09:52 »
Wypowiedzi nie trzymają się tematu.

Offline Pobor

  • Administrator serwera gry
  • Towarzysz broni
  • Posts: 1066
  • Honor: +30/-3
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #5 on: 07 May 2013, 15:47:42 »
Sharik, temat juz dawno temu zszedł na manowce, jednak tematu historii sie trzyma. A Ty lepiej się ucz do matury z matmy, bowiem czeka Cie ta katorga jutro :p

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #6 on: 07 May 2013, 17:16:42 »
Tematy do gadania o książkach na tym forum już były, ale co tam :)
mój nabytek urodzinowy, świetna pozycja:


Książka wręcz unikalna bo to wspomnienia wykształconego sowieckiego żołnierza z lat 41-45 (i trochę refleksji powojennych odnośnie weteranów, polityki, fałszowania historii...). Nie ma tu manewrów milionowych armii, lecz wojenna rzeczywistość bagien i lasów wokół Leningradu, Pomorza i Berlina, pełna niekompetencji i chaosu.
Pułkownik wie, że atak nie ma sensu, że jedynie padną kolejne trupy. […] Jednak pułkownik wykonuje rozkaz i pędzi ludzi do ataku. Jeśli ma sumienie, sam idzie w bój i ginie. […] Jest im znana tylko jedna taktyka – napierać masą ciał. Ktoś w końcu zabije Niemca.

Prócz wartościowych przemyśleń jest też mnóstwo anegdot:
Wielu zostawiało na Reichstagu podpis albo uważało za swój obowiązek obsikać jego mury - wokół rozlało się całe morze. I odpowiednia woń. Autografy były różne: Pomściliśmy!, Przyszliśmy ze Stalingradu!, Tu był Iwanow! i tak dalej. Najciekawszy napis o ile mnie pamięć nie myli znalazł się na cokole pomnika Wielkiego Elektora. Umieszczono tu tablicę z brązu z nazwiskami wielkich ludzi Niemiec: Goethego, Schillera, Moltkego, Schliefena i i innych. Tablicę przekreślono grubo kredą, a niżej widniało: "J...łem was wszystkich! Sidorow"Wszyscy od generała po żołnierza rozczulali się nad tym napisem, ale z czasem kreda się starła i bezcenny autograf nie zachował się dla potomnych. :D

Offline ufo_has_landed_!

  • Reprezentacja RO.PL
  • Towarzysz broni
  • Posts: 835
  • Honor: +29/-2
    • View Profile
Odp: Warto przeczytać kolejny temat;)
« Reply #7 on: 07 May 2013, 18:09:09 »
polecam, bardzo, bardzo dobra książka. Mało które wspomnienia frontowe są na tyle prawdziwe, szczególnie radzieckie.
Książka jako jedna z niewielu o ile nawet nie jedyna ukazuje w pełni prawdziwie okrucieństwo i bezmyślność wojny. Ludzie traktowani gorzej niż bydło, ludzie dla których nie ma żadnego szacunku. Na prawdę bardzo poruszająca historia, szczególnie dla ludzi typu Eragon i Commander którzy nie mają pojęcia o wojnie ...
« Last Edit: 08 May 2013, 14:14:22 by ufo_has_landed_! »

Offline Mr.Victor (Eragon16)

  • Towarzysz broni
  • Posts: 190
  • Honor: +9/-30
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #8 on: 07 May 2013, 21:47:38 »
Dziekuje za troske lecz niepotrzebna.
„Lekture” w miare mozliwosci przeczytam.
Jest w formie elektronicznej?

Offline morticore

  • Towarzysz broni
  • Posts: 772
  • Honor: +17/-0
    • View Profile
    • Gramsajt

Offline Maciej2801

  • Towarzysz broni
  • Posts: 202
  • Honor: +1/-4
    • View Profile


Offline Pacynka

  • Towarzysz broni
  • Posts: 86
  • Honor: +0/-0
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #12 on: 08 May 2013, 00:10:56 »

Offline Odi^PrOfAnUm

  • Towarzysz broni
  • Posts: 720
  • Honor: +4/-0
    • View Profile
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #13 on: 08 May 2013, 02:37:29 »
Czytałem Stalingrad Beevora - jak dla mnie średni
w RO gram jako raq

Offline Pacynka

  • Towarzysz broni
  • Posts: 86
  • Honor: +0/-0
    • View Profile
  • Gadu-Gadu:
Odp: Książki które warto przeczytać. ;)
« Reply #14 on: 08 May 2013, 07:40:50 »
Czytałem Stalingrad Beevora - jak dla mnie średni
Mam to ale czeka w kolejce do przeczytania. Co do tego autora to jeszcze czytałem "Berlin 1945. Upadek"- śmiało mogę polecić.