Author Topic: IIWŚ- inne: dyskusja  (Read 12207 times)

kazmirzk

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« on: 20 October 2010, 18:40:04 »
To będzie banalnie proste. Kim jest osoba na zdjęciu i z jakiego powodu i gdzie wykonywany jest na niej wyrok śmierci przez powieszenie ?


Dziki_Koziol

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #1 on: 20 October 2010, 19:02:58 »
Rudolf Franz Ferdinand Höß były komendant i założyciel KL Auschwitz, miał epizod w Inspektoracie Obozów Koncentracyjnych. Generalnie świnia i głupi buc, chciałbym wiedzieć jaki był jako blockfuhrer w Dachau, bo tam bezpośrednio stykał się z więźniami. Zdjęcie bardzo wesołe, zasłużył sobie na sznur. Miejsce teren byłego obozu w Oświęcimiu, chyba vis a vis jego biura. Skąd masz to zdjęcie?

kazmirzk

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #2 on: 20 October 2010, 20:40:44 »
Odpowiedz oczywiscie poprawna. Zadajesz (mam nadzieje, ze tym razem troche krocej Ci to zajmie )

Zdjecie mam od roku na kompie (mam mnostwo roznego rodzaju zdjec w wielu folderach), z tego co pamietam zapisalem je po tym jak w internecie opublikowano list wnuka Hoessa do dyrektora muzeum w Auschwitz. Chcical sprzedac muzeum pamiatki po dziadku, m.in. jakas masywna skrzynie, ktora mial dostac od Himmlera.

Jaki był dla więźniów? Wystarczy chyba, ze to on przeksztalcil najwiekszy obóz koncentracyjny dla Polaków w miejsce eksterminacji Żydów, to on był odpowiedzialny za budowe komór gazowych i krematoriów. On takze odpowiadal za roznego rodzaju techniki mordowania ludnosci żydowskiej.

NA zdjeciu ponizej z dr Mengele- Aniołem Śmierci (po lewej). Hoess to ten w srodku


Herr_Batke

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #3 on: 20 October 2010, 21:00:01 »
Quote
kazmirzk :
...w internecie opublikowano list wnuka Hoessa do dyrektora muzeum w Auschwitz. Chcical sprzedac muzeum pamiatki po dziadku, m.in. jakas masywna skrzynie, ktora mial dostac od Himmlera.



Wybaczcie offtop ale... Czy wiesz może jak ta sprawa się zakończyła? Byłbym szczerze wdzięczny za informacje! Jakby co puść mi PM :)

Dziki_Koziol

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #4 on: 20 October 2010, 21:15:50 »
Quote
Jaki był dla więźniów?


Mnie interesuje, jaki był, kiedy zaczynał swoją karierę w kacetach i stykał się bezpośrednio z więźniami. Blockfuhrer to gość odpowiedzialny za blok, mający bezpośredni wpływ na ich życie. Statystycznie tępy ch...j z kołkiem, starający umilić egzystencję swojemu blokowi. Udowodniono Hoessowi parę sytuacji typu "tego gnoju nie chcę więcej widzieć" - tak powiedział o skrajnie wyczerpanych po pracy więźniach pewnego komanda, ktorych wykończono wieczorem, bo Herr komendant stwierdził, że są nieprzydatni.

kazmirzk

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #5 on: 20 October 2010, 21:16:56 »
Dyrektor muzeum oczywiscie napisal, ze jest wzburzony ta propozycja. Bez chwili zastanowienia odmowil kupna sprzedazy, argumentujac to tym, ze nie pozwoli mu zarobic na holokauscie. Napisal jednak, ze z checia przyjmie te pamiatki za darmo, jako hold zamordowanym przez jego dziadka. Wnuk Hoessa na to jednak nie przystal, przyznal sie tez ze pomysl ze sprzedaza tych pamiatek nasunal mu wnuk Baldur'a von Schirach'a- przywódcy Hitlerjugend (widac wnuczkowie trzymaja sie razem).

@kozioł:

" Jako strażnik obozu koncentracyjnego terminował w Dachau, następnie pełnił funkcję kierownika obozu w Sachsenhausen. Początkowo nie mógł znieść widoku chłosty wymierzanej więźniom. Z czasem do niego przywykł...
 


Zbudował gigantyczny kombinat śmierci. Wspominał:

&񗝎Matki ze śmiejącymi się lub płaczącymi dziećmi szły do komór gazowych. (...) Mniejsze dzieci przeważnie płakały przy rozbieraniu w takich niezwykłych dla nich okolicznościach, gdy jednak matki lub członkowie Sonderkommando przyjaźnie do nich przemówili, uspokajały się i bawiąc się lub przekomarzając wchodziły do komór z zabawkami w rękach.&񗝍

Wątpliwości? Jakieś wyrzuty sumienia u wzorowego ojca pięciorga dzieci? Dawny ministrant, niedoszły ksiądz znalazł sobie nowego boga:

&񗝎Zapytywano mnie, jak ja i moi ludzie możemy nieustannie patrzeć na to, jak możemy wytrzymać? Odpowiadałem zawsze, że rozkaz Führera musi być wykonany z żelazną konsekwencją i wobec tego wszystkie ludzkie odruchy powinny zniknąć.&񗝍

Po wojnie schwytany przez Brytyjczyków, został wydany władzom polskim, osądzony w Warszawie i skazany na śmierć. Byli więźniowie Auschwitz skierowali petycję do władz, domagając się zgładzenia Hoessa na terenie obozu, w miejscu jego zbrodni. Został przewieziony do więzienia w Wadowicach.

Jeszcze w Warszawie kilku strażników ujawniło, że byli jego dawnymi więźniami; pokazali mu wytatuowane numery. Miał prawo spodziewać się najgorszego. Mimo to przyznał:

&񗝎Dopiero w polskich więzieniach poznałem, co to jest człowieczeństwo. Mimo wszystkiego, co się stało, traktowano mnie po ludzku, czego się nigdy nie spodziewałem i co mnie do głębi zawstydzało.&񗝍

Chłodno analizował swe życie. Z Wadowic niespodziewanie napisał do żony, że jego dawne odwrócenie się od Boga wyniknęło z fałszywych przesłanek. Że właśnie odnalazł wiarę."  
"



jako ciekawostke moge jeszcze napisac, ze przed smiercia poprosil o wizyte ksiedza- Ojciec Władysław Lohn. Hoess darowal mu zycie pare lat wczesniej, po tym jak Lohn z własnej inicjatywy "wtargnąl" do Auschwitz i próbował ratować kolegów idących na śmierć. Prawdopodobnie Hoess docenił jego odwagę i puścił go wolno, w przeciwieństwie do 27 innych kapłanów jezuickich (12 zostało zamordowanych w męczarniach w bestialski sposób).

Herr_Batke

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #6 on: 20 October 2010, 21:40:16 »
Niektórzy owszem, trzymają się razem :|

BTW: ze względu na offtop proponuję przenieść rozmowę do nowego tematu. I stąd moja prośba do Adminów: gdyby się dało wydzielić nowy temat np. pod tytułem: IIWŚ- inne: dyskusja :)

Proponwałbym, żeby w nowym temacie poruszać wątki własnych poszukiwań internetowych dotyczących, nieznanych dotąd szerzej, epizodów z czasów IIWW.

Ale to tylko taki " lużny" pomysł :|

Dziki_Koziol

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #7 on: 20 October 2010, 21:50:54 »
Znam trochę biografię Hoessa i mam jego wspomnienia, ale nigdzie nie wyczytałem szczegółów (a te mnie interesują) z czasów gdy był Blockfuhrehrem i Rapportfuhrerem. Niemniej dzięki.

P.S. Na zdjęciu które zamieściłeś obok Anoła smierci po prawej od Hoessa stoi chyba SS-Hauptsturmführer Josef Kramer komendant KL Bergen Belsen, a zdjęcie pewnie z czasów jego służby w KL Auschwitz II.

Pozdrawiam.

kazmirzk

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #8 on: 20 October 2010, 22:50:23 »
jesli chodzi ci o autobiografie, to od daaaawna jej poszukuje- chodzi mi o wydanie z roku 2008.

Ciekaw jestem czy Hoess opisuje w niej swoj romans z jedna z Zydówek- Eleonore Hodys, wiezniarka obozu,  ktora zaszla z nim w ciaze.

" Chciałabym poruszyć sprawę rzekomego romansu komendanta obozu Auschwitz-Birkenau z Eleonore Hodys, więźniarką obozu. Była ona więźniarką polityczną, w obozie znalazła się w marcu 1942 roku. Pracowała jako służąca w domu komendanta. W maju 1942 r. Höss, wg relacji więźniarki, zaczął się do niej "dobierać". Żona komendanta podejrzewała, że między jej mężem, a więźniarką coś zaczyna się dziać, więc zwolniła ją. Hodys uwięziono więc w piwnicach bloku administracyjnego, gdzie zazwyczaj przebywali SS-manni podejrzani o różne wykroczenia. Hodys utrzymywała, że pewnej nocy pojawił się Höss i próbował ją pocałować. Kobieta nie pozwoliła na to i Höss wyszedł. Wracał jednak później i w końcu doszło między nimi do kontaktu seksualnego. Höss miał po kryjomu wchodzić do celi kobiety i odbywać z nią stosunki seksualne. Hodys utrzymywała, że była w ciąży z komendantem. Twierdziła, że on doradzał jej by zeznała, że zaszła w ciąże z jednym z więźniów. Hodys przeniesiono potem do bloku 11, gdzie w końcu dokonała aborcji (jak nie wiadomo). Historia jest niesamowita i opiera się na zeznaniach Hodys. Problem w tym, że nikt inny nie był w stanie tego potwierdzić.
O całej sprawie dowiedział się SS-Obersturmführer Konrad Morgen, który przybył do obozu jesienią 1943 roku. Morgen był sędzią śledczym, a jego obecność w obozie była spowodowana podejrzeniami o szerzącej się korupcji w obozie. Oprócz odkrycia śladów korupcji, Morgen natknął się na coś o wiele bardziej poważnego - wykroczenia na tle seksualnym. Morgen rozpracowywał sprawę Hössa ponad rok i warto powiedzieć, że to on dotarł do Eleonory Hodys, która w 1944 r. przebywała w szpitalu więziennym w Monachium.
Informacje pochodzą z książki Laurence Rees "Auschwitz - Naziści i <ostateczne rozwiązanie>".  "

cytat z forum www.dsw.org.pl

Dziki_Koziol

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #9 on: 21 October 2010, 00:35:03 »
Nie dsw a DWS.org.pl chyba ;) Daj linka :P Rees'a też mam. Moje wspomnienia Hoessa to książka wydana przez wydawnictwo "Mireki", niestety nie mogę znaleźć daty wydania, ale to chyba 2008.

Herr_Batke

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #10 on: 21 October 2010, 05:12:25 »
Co do wspomnień Hoessa:
Są dwa wydania z 1956 i 1960 r. - Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
Co do "Mireki" - faktycznie wyszła autobiografia ale raczej (za źródłami warszawskimi) około roku 2006.
Sama "Mireki" jest dość dziwnym, hybrydowym stworem wydawniczym, niemniej (patrząc na ofertę wydawniczą) interesującym.
BTW: czy może ktoś miał już w rękach: BILANS Moje życie w Hitlerjugend Bez usprawiedliwienia / Melita Maschmann?! Też z "Mireki" ?!
Co do książek:
Reesa polecam, wszystko :yes
Ponadto, jeśli ktoś lubi klimaty drugowojenne w bardziej "luźnej", choć momentami "brutalnej" formie to sugeruję lekturę Svena Hassela - w Polsce drukowała go "Erica". Ostatnio, też "Erica" wzięła się za publikacje Leo Kesslera.  Podobny do Hassela klimat i język. Co prawda nieco słabsze od wcześniej wymienionego ale lektura OK :)

kazmirzk

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #11 on: 21 October 2010, 11:25:27 »
tak oczywiscie chodzilo mi o www.dws.org.pl , adres pisalem recznie i wkradla sie literowka ;)

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=29&t=178  Tu znajduje sie wzmianka o jego rzekomym romansie.

maddogPL

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #12 on: 21 October 2010, 14:05:08 »
Szczegółowa analiza brutalizacji postępowania Niemców jest dobrzez opisana w ksążce ,,Sprawcy" Haralda Welzera(o Hößie też jest wzmianka)...
http://merlin.pl/Sprawcy-Dlaczego-zwykli-ludzie-dokonuja-masowych-mordow_Harald-Welzer/browse/product/1,777949.html?gclid=CO-Uzpj046QCFQKS3wodrw6oMQ
teraz planuję zakup
http://merlin.pl/Kat-z-Listy-Schindlera_Johannes-Sachslehner/browse/product/1,779154.html
o Amonie Göthcie.

Dziki_Koziol

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #13 on: 21 October 2010, 14:18:31 »
Quote
Tu znajduje sie wzmianka o jego rzekomym romansie.


Ostatnio mam mało czasu żeby zająć się prowadzeniem działu na dws.org, ograniczam się do pilnowania porządku. :/ :(

Herr_Batke

  • Guest
IIWŚ- inne: dyskusja
« Reply #14 on: 09 November 2010, 21:22:03 »
Ponownie odgrzebuję zapomniany temat, jednak w konkrettnym i szczytnym celu.
Mam do Was pytanie:
Czy ktoś posiada jakąkolwiek wiedzę nt. organizacji sił policyjnych, Gestapo lub SD na terenie Zagłębia Dąbrowskiego (struktura, nazwiska, schematy organizacyjne, itp.)?!  Konkretnie chodzi mi o Sosnowiec, Będzin i Czeladź...
Bedę wdzięczny za każde informacje, szczególnie te, z odnośnikami do istniejących źródeł pisanych.
Od razu wyjaśniam: nie jest to zadna podpucha. Po prostu, ze względu na charakter mojej pracy, zbieram materiały do ewentualnego artykułu w przyszłorocznym, lokalnym roczniku regionalnym :)

P.S.
W szczególności byłbym wdzięczny nt. wszelkich informacji o Johannesie Thuemmler, szefie katowickiego Gestapo i jego połączeniach z zagłębiowskim aparatem bezpieczeństwa, oraz każdą informację dot. Hauptmanna Marienfelda, oficera Armii Południe, który ok. 5.09.1939 wkroczył z niemieckim wojskiem na teren w/w miejscowości...