Author Topic: Zabawne sytuacje wojenne  (Read 3929 times)

Offline Haratacz

  • Towarzysz broni
  • Posts: 673
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
Zabawne sytuacje wojenne
« on: 10 June 2010, 21:14:24 »
Witam panie i panów serdecznie.

Znalazłem ciekawostkę i chcę się z nią podzielić z Wami.

Sposób na Królewskiego Tygrysa

18 lipca 1944 roku, kolo Caen, "Shermann" wchodzący w skład 2 batalionu Irish Guards, dowodzony przez porucznika Johna Gormana, natknął się na grupę 4 czołgów niemieckich - wśród nich osławiony "Koenigstiger". 88-milimetrowe działo Tygrysa było skierowane na jeden z czołgów batalionu. Wiedząc, ze 75 mm działo Shermanna jest bezskuteczne, porucznik Gorman wydal jedyny możliwy rozkaz swemu kierowcy: - Taranować, pełnym gazem Wykorzystując teren (Shermann byl na wzgórzu, Niemcy na dole), brytyjski czołg pokonał odległość niespełna 100 metrów rozpędzając się do prawie 60 km/godz i rąbnął z całej siły w prawy bok Królewskiego Tygrysa. Zderzenie zdemolowało obydwa czołgi. Obydwie załogi, mocno poturbowane wstrząsem, wyskoczyły z czołgów w przeciwnych kierunkach. Jednemu z Brytyjczyków, działowemu Agnewowi, który był ostatnim z załogi opuszczającej Shermanna, pomieszały się kierunki i dołączył on do grupy 4 ludzi ukrywających się w pobliskim zagłębieniu. Zaraz potem Agnew uzmysłowił sobie, ze jest w towarzystwie załogi Królewskiego Tygrysa ! Agnew nie stracił głowy; elegancko zasalutował Niemcom i czmychnął w pole kukurydzy aby dołączyć do swoich. Za niecodzienna akcje, por. Gorman i załoga otrzymali odznaczenia.

tu jest link do stronki:
http://historia.fkcod.pl/index.php?go=ciekawostki

Jeśli macie jakieś równie ciekawe i zabawne historie, proszę wrzucić, podzielcie się z innym:yesi.
"bo wojsko panowie, to jest piękna instytucja..."

IgraSov

  • Guest
Zabawne sytuacje wojenne
« Reply #1 on: 10 June 2010, 21:20:20 »
Ciekawe są niektóre historyjki na tej stronie. Gdzieś kiedyś widziałem podobne historie więc jeżeli znajdę, to od razu się tutaj podzielę.