Author Topic: SWT 40  (Read 9245 times)

IgraSov

  • Guest
SWT 40
« on: 17 April 2009, 19:53:49 »
Ostatnio spodobała mi się gra z bronią SWT-40 więc troszke się nią zainteresowałem i postanowiłem tu o niej coś napisać.




Produkcja: ZSRR
Kaliber: 7,62 mm
Magazynek: 10 nabojów
Długość: 1226 mm
Waga: 4,51 kg z magazynkiem
Zasięg: 1500 m


W 1938 roku w ZSRR przeprowadzono konkurs na karabin samopowtarzalny, następcę karabinów powtarzalnych Mosin wz.1891/30 i niezbyt udanego karabinu automatycznego AWS. Zwycięzcą konkursu został Fiodor Tokariew.

Jego karabin został przyjęty do uzbrojenia w 1938 roku. W następnym roku wyprodukowano krótką serię karabinów oznaczonych jako SWT-38. Były one testowane w warunkach bojowych w czasie wojny zimowej. Efektem testów było wprowadzenie do produkcji w 1940 roku zmodernizowanej wersji karabinu Tokariewa oznaczonej jako SWT-40. Jednocześnie rozpoczęto wytwarzanie snajperskiej wersji SWT-40 wyposażonej w celownik optyczny PU.

Produkcja nowego karabinu okazała się znacznie trudniejsza niż starego Mosina, okazało się także że żołnierze Armii Czerwonej wykazują zbyt małą dbałość o broń w rezultacie czego karabiny SWT w ich rękach często się zacinały. W efekcie karabiny SWT stanowiły stosunkowo niewielką część broni długiej używanej przez wojska radzieckie i nigdy nie zastąpiły starszych wzorów.

Po ataku niemieckim na ZSRR w 1941 roku spora ilość SWT dostała się w ręce żołnierzy niemieckich. Otrzymały one oznaczenia Selbstladegewehr 258(r) (SWT-38), Selbstladegewehr 259(r) (SWT-40) i Selbstlade-Zielfernrohrgewehr 260(r) (SWT-40 z celownikiem PU).

W 1942 roku zaprzestano produkcji karabinu SWT-40 w wersji wyborowej.

Produkcję SWT zakończono w 1945, po rozpoczęciu produkcji karabinu samopowtarzalnego SKS.

źródło: wikipedia.org

BIA Radzio

  • Guest
SWT 40
« Reply #1 on: 19 April 2009, 01:48:14 »
Widze ze sie zajrałes :wink,ale po co piszesz o broni ktora kazdy doskonale zna z gry i z innych zródeł.Trzeba dodac tez ze svt był za skomplikowany dla pospolitych radzieckich zołnierzy .Niemcy używali wielu konstrukcji z uzbrojenia zdobycznego(bo sami ich nie posiadali) w tym tez karabin naszej produkcji http://www.weu1918-1939.pl/piechota/karabiny/38m/departament_piechoty_karabiny_38m.html ktory był bardzo nowoczesny jak na tamte czasy,  nie został użyty w  boju a skutecznosc tej maszynki przedstawia epizod wrzesniowy (pod tym linkiem).Pozdrawiam

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #2 on: 19 April 2009, 03:45:47 »
Hola Hola, prawdopodobnie w przyszły czwartek, albo poniedziałek za dwa tygodnie będę miał dostęp do 3 szt SWT. Mają być na imprezie 1 maja, ale ja wcześniej będe je "macał". Oczywiście zamieszcze zdjęcia. Jeśli nie to będzie oznaczało że firma kurierska poleciała sobie w te .... no w kulki :D Oczywiście SWT Full sprawne a nie żadne posrane deko :P

A z Maroszkiem to lepiej nie wyjeżdżaj. Zrobili "kilka" sztuk i nie ma się co podniecać.

BIA Radzio

  • Guest
SWT 40
« Reply #3 on: 19 April 2009, 12:38:19 »
Z tego co wiem nie kilka a klikanascie i jest sie czym podniecac.Bo ta bron była niezła  i simiało mogła konkurowac z najnowszysmi projektami tamtego okresu,celna, niezawodna o dobrych perymetrach i oczywiscie nie taka skomplikowana, jak svt.Swoja droga zazdroszcze ci :p strzelania z broni z II wojny ale   zamiast strzelac z svt wolałbym własnie z tego naszego karabinu(svt wyprodukowano w milionie sztuk, powszechne, a takiego Maroszka ???było by sie czym pochwalic...nie).Jest to oczywiscie nieosiagalne.Duzo czytałem na temat tej naszej polskiej konstrukcji , szkoda ze tak spierniczyli sprawe nasi wojskowi ...wszystko zaa pózno....wszystko:yes

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #4 on: 19 April 2009, 14:46:35 »
Hehe, pisałęm tego posta po powrocie z wesela, stąd taka forma, niezbyt grzeczna, ale wiadomo, że po imprezie większość samców to eksperci z różnych dziedzin :D

Co do Maroszka, fakt, że wolałbym strzelać z tego karabinu, lecz dobre i SWT :P Zapraszam do Bydgoszczy 1 maja, będzie (SWT) na imprezie dostępny dla każdego chętnego.

IgraSov

  • Guest
SWT 40
« Reply #5 on: 19 April 2009, 20:10:06 »
Ja też troche strzelam ale z Mosinków i Mauserów na rekonstrukcjach wrześniowych.

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #6 on: 19 April 2009, 23:43:35 »
A ja myslałem, że na rekonstrukcjach to się strzela ślepakami.

IgraSov

  • Guest
SWT 40
« Reply #7 on: 20 April 2009, 15:08:48 »
No bo się strzela ze ślepaków, zapomniałem dodać:blush

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #8 on: 20 April 2009, 19:15:33 »
Mój klub dostarcza broń na imprezy rekonstrukcyjne, dysponujemy Mauserami, Mosinami i Enfildami :)

IgraSov

  • Guest
SWT 40
« Reply #9 on: 21 April 2009, 14:12:48 »
oo to ładnie, Bzura, Bitwa pod Mławą? Może Mechelinki? Albo jakieś większe rekonstrukcje wrześniowe?

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #10 on: 22 April 2009, 18:06:33 »
Tam się dostarcza broń gdzie jest zamówienie.  M.in mamy 40 Mauserów.

EDIT.

Byłem dziś w klubie, macałem, przyszły śliczne SWT-40 (roczniki 1941-44) sztuk 5 i 8 Mosinów,  wz. 91/30.

Zdjęcia wyszły mi niespecjalnie, ale robiłem je w ciemnym pomieszczeniu. Trudno operować takim kijem jedną ręką trzymając aparat w drugiej.
























Starsze egzemplarze SWT mają trochę inny tłumik płomieni, ale ja wziałem pierwszy lepszy z 1944. Stan zachowania SWT, jak i Mosinów, które przyjechały - idealny :)

Strzelałem dziś z dubeltówki na CP. Zabawa przednia, chyba sobie coś z tej bajki zakupię :)

BIA Radzio

  • Guest
SWT 40
« Reply #11 on: 23 April 2009, 12:00:06 »
Czesc a miałbys zapodac fotke karabinu wz.29??Czyli polskiego mausera.Podobno w celnosci lepszy od orginału??Prawda to li??

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #12 on: 26 April 2009, 11:27:28 »
Nie mamy niestety polskiego Mausera w klubie. Nie  jestem ekspertem :O_o, ale polski wz.29 różnił się nieznacznie od niemieckich karabinków, więc i celność była pewnie porównywalna. W ogóle trudno jest mówić o różnicach w celności nawet między odwiecznymi wrogami - Mosinem i Mauserem, który był "celniejszy" bez przeprowadzenia testu na jakiejś reprezentatywnej liczbie egzemplarzy. A jak porównać broń która była wyprodukowana w setkach tysięcy egzemplarzy? Jak pisałem, mamy w klubie około 40 Mauserów i  teraz chyba 10 Mosinów. Mausery są jugosłowiańskie, część z nich jest taka sobie - ale wszystkie są sprawne. I z Mosina i z Mausera da radę trafić w cel, wszystko zależy od tego kto strzela. Jeden i drugi karabin nadawał się dla wojska i co ważne sprawdził się w warunkach bojowych, podobnie jak polski wz.29. Oczywiście można wziąć po sztuce i bawić się cały dzień w strzelanie precyzyjne, ale wyniki będą dotyczyły konkretnych egzemplarzy i będą prawdobodobnie podobne.

Edit

Zestaw niemiecki: :D




Zestaw radziecki: :love



Zauważyłem jedno, SWT-40 w grze jest z późniejszych serii produkcyjnych, bo różni się kształtem tłumika płomieni.



U góry egzemplarz z 1941 roku, na dole wyprodukowany po 1942 (nie pamiętam z którego)

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
SWT 40
« Reply #13 on: 26 April 2009, 12:59:19 »
BTW. A taka zmiana była podyktowana lepszością rozwiązania technicznego, czy mniejszymi kosztami wykonania - bo u Ruskich to bym raczej sugerował 2-gie rozwiązanie, chociaż kto wie...może 2 w jednym?
Jak już przestrzelałeś oba egzemplarze to który tłumi lepiej?:dozingoff

Dziki_Koziol

  • Guest
SWT 40
« Reply #14 on: 26 April 2009, 13:01:48 »
Jeszcze z nich nie strzelałem, może dopiero 1 maja. A czemu zmienili kształt? Nie mam pojęcia.