Author Topic: Wasze zdanie na temat .....  (Read 7676 times)

Offline BartBear_[PL]

  • Sztab Generalny
  • Towarzysz broni
  • Posts: 3122
  • Honor: +34/-0
    • View Profile
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #15 on: 02 March 2010, 18:51:47 »
Quote
Apos :
Porucznik Kliment Voroshilov. W pół godziny jego KV-1 oraz mała grupa czołgów którą dowodził rozwaliła 43 niemieckie czołgi. Po bitwie na pancerzu jego czołgu doliczono się 135 trafień z czego żadne nie przeszło przez pancerz.


Cholerny haxior, widać nie grał na serwerze z VAC :P:P:P:P:P:P

Offline Haratacz

  • Towarzysz broni
  • Posts: 673
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #16 on: 02 March 2010, 19:20:54 »
Quote from: Apos
Porucznik Kliment Voroshilov. W pół godziny jego KV-1 oraz mała grupa czołgów którą dowodził rozwaliła 43 niemieckie czołgi. Po bitwie na pancerzu jego czołgu doliczono się 135 trafień z czego żadne nie przeszło przez pancerz.


To chyba(raczej na pewno) był Zinowiej Kołobanow a nie Voroshilov. Działo się to pod Krasnogwardiejskiem(ob. Gatczyna) w okolicach Leningradu. 5 okopanych i zamaskowanych KV-1 dowodzonych przez porucznika Zinowieja Kołobanowa zniszczyło 43 czołgi z niemieckiej 8. DPanc. Jego pojazd faktycznie trafiono 135 razy i pancerz nie został ani razu przebity. Kołobanow wybrał miejsce zasadzki- była nim droga otoczona przez podmokłe tereny, jakich pełno pod Leningradem. Ustawił czołgi w ten sposób ze tylko jeden z nich mógł strzelać do niemieckich pojazdów. czołgi zabrały ze sobą dwukrotnie więcej amunicji niż zwykle, z czego 3/4 to były pociski przeciwpancerne. Gdy grupa czołgów niemieckich nadjechała, Kołobanow jednym strzałem zniszczył czołg na czele grupy. Niemcy pomyśleli, że czołg wjechał na minę i poruszali się dalej. Później Kołobanow rozwalił czołg na końcu i wtedy szwaby połapały się, że to zasadzka. Mieli jednak odciętą drogę ucieczki. Mogli jedynie dostrzec czołg Kołobanowa a gdy ruszyli na niego ugrzęźli w miękkim podłożu stając się łatwym celem. Kołobanow zniszczył 22 czołgi po czym skończyła się mu amunicja i rozkazał drugiemu KV-1 strzelać. Tamten zniszczył jeszcze 21 czołgów. Ta akcja spowolniła rajd Niemców na pozycję wroga.
Uff, dziękuję:D
"bo wojsko panowie, to jest piękna instytucja..."

Radzisław

  • Guest
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #17 on: 02 March 2010, 19:46:19 »
Wyczyn to by był jakby  pozamiatał lepszej jakości czołgi z lepszą siłą ognia.Trafienia mówią same za siebie.Pomysł na zasadzkę niezły, ale nic by nie dał gdyby dywizja Niemiecka dysponowała lepszym sprzętem.Odsyłam do zródeł.
Jako że "cudze chwalicie a swego nie znacie" : W bitwie pod Mokrą w polskich szeregach niezwykłą celnością odznaczyli się zwłaszcza kapral Leonard Żłób z 2. Dywizjonu Artylerii Konnej, który zniszczył 14 maszyn niemieckich oraz kapral Jan Suski z 2. Pułku Strzelców Konnych - zanotował na koncie trafienia 8 nieprzyjacielskich pojazdów. Szarża 1. i 3. szwadronu 19. Pułku Ułanów, kierowana przez rtm. Antoniego Skibę, rozbiła niemieckie oddziały przegrupowujące się w lesie pod Mokrą. Na widok kawalerii atakującej w szyku z lancami, Niemcy w popłochu opuszczali swoje pozycje.Pozdrawiam

Offline Haratacz

  • Towarzysz broni
  • Posts: 673
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #18 on: 02 March 2010, 20:04:12 »
Pod Krasnogwardiejskiem siłę niemieckich maszyn stanowiły głównie Pzkpfw III i to wtedy jeszcze z działem krótkolufowym, więc nie mogły one w zagrozić KV-1.
Znacznie lepszy popis dał Wittman pod Villers- Bocage, ale to już inna historia.....
"bo wojsko panowie, to jest piękna instytucja..."

Wittmann

  • Guest
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #19 on: 02 March 2010, 20:57:40 »
Quote from:  Nie maiłem na myśli ludobójców, tylko wybitnych żołnierzy......


a wybitny żołnierz to jaki? taki który kopie okopy ,czyści lufę swoje karabinu ,parzy herbatkę dowódcy i nigdy nie strzelał ? hmm z drugiej strony Zabij jednego człowieka jesteś mordercą. Zabij milion jesteś bohaterem. Zabij wszystkich jesteś BOGIEM

Guz

  • Guest
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #20 on: 03 March 2010, 02:07:54 »
Quote
Haratacz :
Pod Krasnogwardiejskiem siłę niemieckich maszyn stanowiły głównie Pzkpfw III i to wtedy jeszcze z działem krótkolufowym, więc nie mogły one w zagrozić KV-1.
Znacznie lepszy popis dał Wittman pod Villers- Bocage, ale to już inna historia.....



Na poczatek dodam ze specjalnie nie udzielalem sie w tym temacie, pomimo tego ze mogl bym podac wiele nazwisk wybitnych zolnierzy, to i tak najwybitniejsi z nich to wlasnie ci nieznani. Jednakze do twojego postu oraz postu aposa musze sie odniesc. Po pierwsze skad Ci sie wziely PzKpfw III z krotka lufa? Predzej PzKpfw IV.

Po drugie. Apos mimo ze mam cie za naprawde inteligetnego i rozgarnietego czlowieka (oraz w wiekszosci popieram twoje zdanie zdanie wzgledem "konsolowych" gier) to musze napisac ze pierdolisz... Ktos taki jak Kliment Voroshilov to w jezyku polskim nie istnial, juz dlugi czas wzlekalem ze swoim zalem odnosnie transkrypcji rosyjskiego na polski, ale skoro juz Kozi o tym napisal to tym bardziej warto by przestrzegac jezyka polskiego i stosowac zasady jezyka polskiego. Czyli zamiast jakiegos PPSh piac po polsku: pistolet-pulemiot Szpagina. Tak samo jak Kliment Woroszyłow!!111oneone ;) Co do jego udzialu w btwie to watpie ale powiem szczerze nie chce mi sie przegladac zrodel, ale watpie by jako dowdzca frontu byl sklonny dowodzic pojedynczym czolgiem.

W tym momencie dochodzimu do sedna tematu. Najwiekszymi bohaterami IIWS byli ci ktorzy ja przyzli oraz Ci co oddali najwyzsza cene za swoja ojczyzne, czy byla ona faszystowska, komunistyczna, polska czy "aliancka" nie ma najmniejszego znaczenia. Oni w wiekszosci wykonywali swoje rozkazy i czesc ich pamieci...

PS. Pamietajce wojna to jest najwieksze gowno, wieksze od tego ktore trzeba wydlubywac wykalaczkami z butow.

Radzisław

  • Guest
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #21 on: 03 March 2010, 14:30:06 »
No tak w Oświęcimiu ss też wlczyła za swoją ojczyznę.W Katyniu też  wykonywano rozkazy.Oddzielmy skrajności od frontowych wydarzeń.Guz co było nie wrócisz,wiedz temat tematem.Wojna to zło a prawisz morały, jakbyś widział ją na własne oczy.Pozdrawiam

Offline Haratacz

  • Towarzysz broni
  • Posts: 673
  • Honor: +1/-0
    • View Profile
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #22 on: 03 March 2010, 14:33:43 »
Napisałem Pzkpfw III z wcześniejszych wersji, gdyż gdzieś w tamtych okolicach się one znajdowały ale przyznam szczerze, że nie znalazłem żadnych info o czołgach biorących udział w tej konkretnej bitwie i napisałem orientacyjnie( i chyba nie trafiłem), a swoją drogą Pzkpfw IV prędzej(moim zdaniem) zniszczyłyby KV-1 biorąc pod uwagę liczbę trafień.
"bo wojsko panowie, to jest piękna instytucja..."

Apos

  • Guest
Wasze zdanie na temat .....
« Reply #23 on: 03 March 2010, 14:34:52 »
@Guz Gościa znałem tylko z przypisu w informacji o czołgu KV-1. Umieściłem jego nazwisko tutaj głównie dlatego że go jeszcze nie było (a każdy słyszał np. o Wittmannie). Odniosłem się do materiałów zgromadzonych na angielskiej wikipedii, w której pisze że to właśnie niejaki Zinoviy Kolobanov był właśnie tym o kim mowa. Moja wina, że nie zweryfikowałem tego z innym źródłem informacji. Wiesz dobrze, że ja jestem informatyk a nie historyk i dla mnie bardziej liczą się dane techniczne aniżeli nazwiska. W ramach skruchy smagam się batem i kijem bambusowym :P ;)