Author Topic: Konflikt w gruzii  (Read 3303 times)

Chupacabras84

  • Guest
Konflikt w gruzii
« on: 27 November 2008, 20:47:52 »
bardzo fajny film pokazujacy pewne sprawy o ktorych jakos w polsce sie nie mowi. http://www.war080808.com/
PS. z racji tego ze za dlugo sie sciaga HD lepiej ogladac na you tube ale koszmarna jakosc no i jest po angielsku wiec jak ktos nie zna anglika to raczej nic nie zrozumie.

Guz

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #1 on: 27 November 2008, 23:40:22 »
W momencie kiedy pisze te slowa nie obejzalem jeszcze calosci, jednak po polowie 2 minuty wiem ze bedzie to kolejny medialny belkot skierowany przeciwko jednej ze stron konfliktu. Mam na mysli slowa naratora wskazujace na to wszystkie poprzednie konflikty byly wstrzymywane na czas olimpiady. Zastanawia mnie czy autorzy byli by w stanie wymienic kraje ktore zdobyly najwiecej medali na 2 kolejnych olimpiadach po 1936 czy tej wypadajacej na rok 1940 w Helsinkach oraz w 1944 w Londynie. Ohhh zapomnailem wtedy byla wojna. Co z olimpiada w Sydnej w 2000 roku? Przeicierz wtedy trwaly krwawe walki w czeczeni. Kolejne przyklady? Irak? Afganistan? Wonny plemienne w afryce? Slynny zamach podczas olimpiady w Monachium?

Nie chce tu pisacf ze gruzini to dobzy a rosjanie zli, bo nie jest to prawda. Podczas wojny nie ma podzialy na jednych czy drugich i to jest jedyna prawda o wojnie. Sam konflikt jest interesujacy z innych powodow, np w jaki sposob dzis wygrywa sie wojny, czy tez ukazanie kondycji lotnictwa FR. Co do informacji to nigdy nie poznamy co tak naprawde bylo przyczyna wojny, bo jak np wytlumaczysz fakt ze dopiero tydzien-dwa temu pojawilo sie zdjecie izraelskiego systemu SPYDER ktory to ponoc gruzini mieli na wyposazeniu? Sa rzeczy ktoorych my smiertelnicy nigdy nie poznamy a to co czytamy w ksiazkach czy slyszymy w telewizji to sa ochlapy rzucane przez jedna i druga strone.

EDIT: Wlasnie zobaczylem kto to realizuje i szczerze? Nie mam ochoty sluchac kolejnej propagandy jak to dzieli zolnierze walczyli z silami mordoru i po ciezkich walkach udalo sie im wygrac dzieki czemu ocalili oni swiat.

PS. Zeby nie wyszlo ze jestem jakims rusofobem, dokladnie taki sam stosunek mam do tego co serwuja nam stany w zwiazku z irakiem oraz afganistanem

Chupacabras84

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #2 on: 28 November 2008, 01:47:12 »
Quote
Guz :
W momencie kiedy pisze te slowa nie obejzalem jeszcze calosci, jednak po polowie 2 minuty wiem ze bedzie to kolejny medialny belkot skierowany przeciwko jednej ze stron konfliktu.
Wolałbym żebyś jednak zanim się wypowiesz obejrzał do końca, jeżeli uważasz ze to jest zwykła, propaganda bazująca na kłamstwach, zamiast gadać ze jest to bulshit podaj chociaż jeden powód dla czego? najlepiej żeby było to coś co najmniej tak sensowne jak w fakty podane w filmie, bo jeżeli nie to wychodzisz na średnio rozgarniętego oceniając coś czego nawet nie widziałeś.
Quote
Guz :Mam na mysli slowa naratora wskazujace na to wszystkie poprzednie konflikty byly wstrzymywane na czas olimpiady.
Może faktycznie konflikty nie byli wstrzymywane ale rozpoczynanie wojny w dzień który uważa się za dzień pokojowy trochę dziwne nie uważasz?
Quote
Guz :Nie chce tu pisacf ze gruzini to dobzy a rosjanie zli, bo nie jest to prawda. Podczas wojny nie ma podzialy na jednych czy drugich i to jest jedyna prawda o wojnie.
Jezeli zobaczysz wiecej niz pierwsze 2 minuty to zobaczysz gruzinow strzelajacych do budynkow mieszkalnych od tak sobie, rozwalajacych zaparkowane na poboczu auta z granatnika dla jaj,wywiady z ludnoscia osetynska a takze busha ktory raz mowi ze nie pomaga gruzinom a za drogim razem zobaczysz jak zolnierze gruzinscy socjalizuja sie XD z zolnierzami afroamerykanskimi a szczeze watpie zeby byli narodowosci gruzinskiej a duza czesc tego filmowana wlasnie kamerami zolnierzy gruzinskich, dla jaj filmowali ostrzeliwanie samochodow przy okazji z ludzmi w srodku.Nie wydaje ci się ze jednak jedni są gorsi?
Quote
Guz : Co do informacji to nigdy nie poznamy co tak naprawde bylo przyczyna wojny,
Stary masz poważne luki !!! sprawdź sobie może wikipedie albo jakieś inne źródło info a się dowiesz i to nawet nie z filmu.
Quote
Guz : Sa rzeczy ktoorych my smiertelnicy nigdy nie poznamy a to co czytamy w ksiazkach czy slyszymy w telewizji to sa ochlapy rzucane przez jedna i druga strone.
Może i są takie rzeczy ale stary, ty nie jesteś ograniczony tylko do tych ochłapów, obejrzyj tv rosyjska, później polska porównaj przy okazji podam ze to co podaje tv w Polsce to są dopiero ochłapy nawet ani jeden aspekt na korzyść Rosji się nie okazał, nawet jak tv w Ameryce zaczęła pokazywać pewne sprawy Polacy wciąż nie maja pojęcia o nich miedzy innymi na niezależnych portalach w pierwszych dniach wojny można było znaleźć zdjęcia zabitych amerykańców oczywiście TVP milczało a ktoś mądry mógłby się zastanawiać skąd? przecież amerykanie nawet na odsiecz by nie zdarzyli, czyżby byli tam wcześniej, po co? jak ich tam nie było to czemu później wystąpili o zwrot hamve które Rosjanie zdobyli i innych dóbr (powyższe przykłady nie pochodzą z filmu tylko sprawy które byli w tv z tym humvee, i początkowemu zaprzeczaniu Busha ze do Gruzji nie wysyłał wojsk, kto ogląda informacje ten wie) właśnie dla tego zazwyczaj wyrabiam sobie opinie na rożne tematy sam szukając informacji w rożnych miejscach net(nezalezne portale), tv(nie tylko polskie czy rosyjskie) bo wiem ze z samej tv nic się nie dowiesz XD
Quote
Guz :EDIT: Wlasnie zobaczylem kto to realizuje i szczerze? Nie mam ochoty sluchac kolejnej propagandy jak to dzieli zolnierze walczyli z silami mordoru i po ciezkich walkach udalo sie im wygrac dzieki czemu ocalili oni swiat.

Quote
Guz :PS. Zeby nie wyszlo ze jestem jakims rusofobem,
O ok czyli to kto to zrealizował ma znaczenie czy nie? bo gdzieś to widzę lukę w rozumowaniu XD zresztą jaka różnica kto? a jeżeli to byłaby Ameryka czy Gruzja albo Ukraina czy miało by to znaczenie, przecież materiały pokazane mówią raczej same za siebie. Rozumiem ze masz uprzedzenia do Rosji ale nie wszystko co jest markowane RU jest złe i skierowane tylko w kierunku podbicia innych narodów, zniewolenia, rozsiania propagandy.Nie chce żebyś wierzył bezrefleksyjnie w treść filmu bo czy to produkcje podobnie amerykańskie,rosyjskie czy jakie kolweik inne maja w sobie spory ładunek (jak to nazwałeś propagandy a po ludzku bullshitu)  wynikającej z tego ze opinia publiczna-[to ci myszlacy chociaż i nie koniecznie] nie śpi XD jak i faktu ze z każdej strony konfliktu obecna sytuacja jest postrzegana inaczej. Ogólnie interesują mnie ciekawe opinie rzeczowe najlepiej poparte jakimiś faktami a nie sformułowania w stylu
Quote
Guz :Wlasnie zobaczylem kto to realizuje i szczerze? Nie mam ochoty sluchac kolejnej propagandy

Guz

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #3 on: 28 November 2008, 08:44:28 »
Wiedizalem, ze w ten a nie inny sposob odbierzesz to co napisalem, cod o zarzutu o to ze nie wypowiadano wojen to powiedz mi co jest istotniejsze prowadzenie istotnych walk czy moze wypowiadanie wojen przez politykow?

Druga sprawa, nie zrozumiales sensu mojego postu. Chcialem dac upust temu ze takiego typu filmy sa szukaniem taniej sensacji i nie mam tu na mysli tylko tych na domenach .ru ale takze wiele amerykanskich, brytyjskich czy tez polskich. Co do przyczyn hmm nie wiem jak tobie ale jak dla mnie zdanie"W nocy 8 sierpnia 2008, po zbrojnej próbie przywrócenia przez Gruzję "konstytucyjnego porządku", rozpoczęła się wojna w Osetii Południowej." nie mowi nic o motywach postepowania? Czy nie bylo prowokacji po ktorejs ze stron. W koncu gdyby wierzyc niemcom to my ich zaatakowalismy pierwsi w 39.

Co do zdjec amerykanow, skad wiesz ze to amerykanie? Bo chodza marpatach? Maja na uzbrojeniu M4? Sorry ale ta bron na wyposazeniu mieli gruzini (a pozniej i rosjanie, widac bylo wiele zdjec rosyjskich zolnierzy w zdobyczynych mundurach). Co do obecnosci amerykanow w tym regionie tot ez bylo to pewne, w koncu nie od dzis bylo slychac ze armia gruzinska jest szkolona m.in przez nich. Zrestza co do sprzetu to powiedz mi laskawie w jaki sposob rosjanie poinformowali o znalezionych gromach?

Chupacabras84

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #4 on: 28 November 2008, 10:44:04 »
Quote
Guz :
Wiedizalem, ze w ten a nie inny sposob odbierzesz to co napisalem, cod o zarzutu o to ze nie wypowiadano wojen to powiedz mi co jest istotniejsze prowadzenie istotnych walk czy moze wypowiadanie wojen przez politykow?
Nie lapie o co ci chodzi ale chyba "prowadzenie istotnych walk" bo dla przykłady Rosja do dziś pozostaje (na szczęście tylko formalnie) w stanie wojny z  Japonią. Jeżeli chodzi ci konkretnie o przypadek Gruzji to właśnie wtedy prowadzili tez walki o ile się orientuje z tym że zdecydowanie wolałbym żebyś obejrzał do końca ten film bo jest tam sporo ciekawych faktów jak ten że wszyscy obywatele Gruzji opuścili zagrożoną miejscowość na kilka dni nim spadli pierwsze bombki XD jest więcej smaczków nie ręczę ile jest prawdziwych ale myślę ze sporo jako ze gdzieś nawet miałem linka do fragmentu amerykańskiego show poświęconego pierwszemu okresowi wojny z relacjami amerykańskich obywateli którzy akurat znajdowali się na terenie Osetii z których jasno wynikało ze w tym przypadku to nie Rosjanie byli agresorami.Z resztą w pierwszej fazie ataku Gruzji na Osetię zostali zabici Rosyjscy siły pokojowe (ponoć strzelali gruzińskie siły pokojowe!) nawet to uważam wymaga interwencji chyba że Rosja pozwoli zabijać swoich obywateli.
Quote
Guz :Druga sprawa, nie zrozumiales sensu mojego postu. Chcialem dac upust temu ze takiego typu filmy sa szukaniem taniej sensacji
Ja to odebrałem jako probe pokazania że mimo że Polska Ameryka i szereg innych krajów potępili działania Rosji to jednak nie słusznie, że tak na prawdę w tym konkretnym przypadku był powód, uważam że Putin świetnie wiedział jaka będzie reakcja świata jeżeli odpowie atakiem ale mimo to zrobił co było trzeba amerykanie w takiej sytuacji wysłali swoje wojska do Iraku i zawiesili Saddama (o przypadek Putin też by podwiesił Michaiła ale za jaja co za czasy wcześniej wieszano za szyje XD) ale siedzą w Iraku po dziś dzień XD ten klimat pewnie
Quote
Guz :Co do przyczyn hmm nie wiem jak tobie ale jak dla mnie zdanie"W nocy 8 sierpnia 2008, po zbrojnej próbie przywrócenia przez Gruzję "konstytucyjnego porządku", rozpoczęła się wojna w Osetii Południowej." nie mowi nic o motywach postepowania?
w filmie to jest wytłumaczone dokładnie ale nawet i bez tego każdy wie ze po rozpadzie ZSRR część Osetii przyłączyła się do Rosji większość mieszkańców Osetii ma rosyjskie paszporty czyli są obywatelami Rosji tak samo fakt ze jedna część Osetii należy do Rosji a droga chce przyłączenia do niej czyli stanie się terytorium Rosji jest nie na korzyść Gruzinom jako ze Osetia Po stronie gruzińskiej się nie poddaje więc i próbują ją okiełznać. czyli Gruzini próbują rozbić kraj a Rosjanie połączyć Ale się porobiło XD podobna sytuacja jest w tybecie tybet chce wolności chiny mówią nie. Względność sprawiła że wolny tybet tak wolna Osetia już nie. Ciekawe czemu  Amerykanie którzy popierali wolny tybet nie popierają wolnej Osetii sytuacja prawie że bliźniacza.
Quote
Guz : W koncu gdyby wierzyc niemcom to my ich zaatakowalismy pierwsi w 39.
właśnie dla tego zachęcam do wyrobienia własnej opinii na temat różnych wydarzeń, zresztą wiem że kiedyś tak twierdzili ale czy twierdzą tak teraz? bo jeżeli tak to macie chyba kogoś kto ponoć z użyciem niecnej prowokacji "Rozpętał droga wojnę światową" a później nakręcił powieść autobiograficzna XD
Quote
Guz :Co do zdjec amerykanow, skad wiesz ze to amerykanie?
obejrzyj jeszcze raz i uważnie się wsłuchaj co mówi lektor a później jak tego ci nie starczy powiedz gdzie widziałeś czarnego Gruzina XD
Quote
Guz :(a pozniej i rosjanie, widac bylo wiele zdjec rosyjskich zolnierzy w zdobyczynych mundurach).
Please stary podaj część filmu i minute na której to widać bo widziałem wszystkie 6 części ale chyba nie zauważyłem żeby tam  byli Rosjanie w zdobycznych mundurach WTF byłem nie uważny? Wiesz mimo że kaczynski twierdzi że słyszał glosy Rosjan
to zarówno Gruzini jak i Osetyjczycy  mówią po rosyjsku, więc jeżeli kierowałeś się mową mogla cie zmylić.

Quote
Guz : Co do obecnosci amerykanow w tym regionie tot ez bylo to pewne, w koncu nie od dzis bylo slychac ze armia gruzinska jest szkolona m.in przez nich.

owszem ale czemu brali udział w ataku na Osetię jeżeli tylko szkolili gruzińskie siły zbrojne, czemu byli odnalezione też zwłoki amerykanów co świadczy o tym że brali udział w walce przecież nikt ich nie zaatakował znienacka jakby do ich powinności należało tylko szkolenie to by nie brali udziału w walce nie sądzisz?
 
Quote
Guz :Zrestza co do sprzetu to powiedz mi laskawie w jaki sposob rosjanie poinformowali o znalezionych gromach?
Poinformowali? nie no stary za trudne pytania zadajesz naprawdę nie wiem może mailem, może przez telefon nie no nie wiem XD Jeżeli natomiast ci chodzi o fakt że znaleziono polskie rakiety w Gruzji gdzie uprzednio się znaleźli w wyniku handlu z polska  to ponoć nie jest żadną tajemnica.

Guz

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #5 on: 28 November 2008, 12:02:31 »
Zaczne od konca, chodzi mi o to ze rosyjskie media sugerowaly jakoby zestawy grom trafily tam w sposob nielegalny. Co do szkolenia i udzialu przyjzyj sie dzialaniom amerykanow w poczatkowym okresie wojny wietnamskiej, tam tez tylko szkolili ;)

Co do zdjec, prosze bardzo:


na dobry poczatek ;)

rosjanie w marpatach

rosjanie w zdobycznych helmach

Co do filmu to zmusze sie i obejze go w calosci

Jeszcze co do poczatku mojej wypowiedzi to mialem na mysli to ze wypowiedzenie wojny nie pokrywa sie z prowadzeniem walk. Jezeli chodzi o to kto byl agresorem to zgadza sie ze gruzini jednak zapewne byly jakies okolicznosci ktore na to wplynely a tych nie poznamy

Chupacabras84

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #6 on: 28 November 2008, 13:21:19 »
Quote
Guz :
Zaczne od konca, chodzi mi o to ze rosyjskie media sugerowaly jakoby zestawy grom trafily tam w sposob nielegalny.
chodzilo im o naruszenie warunkow umowy o ile ten artykul nie klamie
Odnośnie zdjęcia 1 mam pytanie który głupi Rosjanin według ciebie założył by uniform z plakietka Gruzji teamkill na respie murowany :D Odnośnie reszty obejrzyj film i pogadamy bo na prawdę trudno dyskutować o filmie z kimś kto go nawet nie widział, zresztą jestem już trochę padnięty więc każdy kto obejrzy będzie mógł coś powiedzieć
Quote
Guz :Jezeli chodzi o to kto byl agresorem to zgadza sie ze gruzini jednak zapewne byly jakies okolicznosci ktore na to wplynely a tych nie poznamy
Czemu nie w filmie twierdzą że busz maczał palce dają delikatnie do zrozumienia ze mc'cain dostal pare punktow w sondazach dzieki temu. Ja uwazam ze  ameryka maczala w tym palce a konkretnie dodala  odwagi do dzialan saakashvilemu tego konkretnie w filmie nie ma ale wiadomo ze michail pozniej szukal pomocy i nawet cos pobakiwal ze ameryka mu ja obiecala kiedy gondoliza rice publicznie sie od tego odciela mowiac ze uprzedzali go ze nic nie dostanie jezeli zrobi cos glupiego fakt faktem ze i tak dostal ale uwazam ze decydujacym czynnikiem bylo to ze saakashvili poczul sie mocny poczul ze ma za plecami sojusznika a takze ze rosja pod presja opinii publicznej nie odwazy sie zaatakowac ale jak sie pozniej okazalo przeliczyl sie w obu wypadkach i jak widzisz szperajac po ochlapach informacji(jak ty to poetycko okresliles) CNN TVP i televizje rosyjskiej powoli doszlismy do ewentualnych i calkiem mozliwych okolicznosci ktorych  wedlug ciebie mielismy nie poznac XD (Tak na marginesie to nie wiem czemu mielismy ich nie poznac wygladaja na calkeim banalne i oczywiste) XD
PS.Jestem zmachany wiec sry ale walic interpunkcje i grammatyke :)

Guz

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #7 on: 28 November 2008, 14:26:15 »
Quote
Chupacabras84 :
Odnośnie zdjęcia 1 mam pytanie który głupi Rosjanin według ciebie założył by uniform z plakietka Gruzji teamkill na respie murowany :D


Taki sam jak ten co zamawia 5 piw? :wink teraz na powaznie, akurat odprucie czy tez odciecie oznaczen nie jest problemem. Po za tym osetyjskie milicje tez czesto uzywala "natowskich" mundurow m.in. woodlandu, i radzili sobie w ten sposob jak ak podczas powstania, na prawym ramieniu mieli biala opaske (widoczne na filmie). Chesz wiecej zdjec prosze bardzo:


czapeczka i gogle

http://img379.imageshack.us/img379/4880/hlyrvawn2.jpg
(ze wzgledu na wielkosc link do zdjecia) Tutaj widzisz wiele elementow wyposazenia zdobytych na gruzinach

http://img300.imageshack.us/img300/5156/georusbr3.jpg
(ze wzgledu na wielkosc link do zdjecia) Koszulka w marpacie

Quote
Chupacabras84 :
Odnośnie reszty obejrzyj film i pogadamy


Film obejzalem i jest dokladnie tym czego sie spodziewalem. Co do domniemanych zbrodni wojennych to powiem ze nie wykluczam ze gruzinom mozna by zarzucic kilka atakow skierowanych wobec ludnosci cywilnej, ale ten sam zarzut mozna wystosowac wzgledem strony rosyjskiej (tak dobrze znane z konfliktu w czeczeni). Dla mnie np niszczenie znaku czy tez tablicy nie jest symbolem ataku wobec ludnosci cywlnej. Niestety wiekszosc filmow na ktorych sa przedstawione ataki wobec ludnosci cywilnej sa bardzo slabej jakosci, a najbardziej zastanawia mnie wypowiedz eksperta na temat ostrzelania samochodu z grantnika automatycznego. Akurat na tym filmie na dachu otokaru widac zamontowany PK a nie widzailem zdjec granatnikow zamontowanych na tych pojazdach. O filmach przedstawiajacych wymanie ognia trudno powiedziec czy gruzini strzelaja do ludnosci cywilnej, rosjan, milicji osetynskiej, amerykanow, ufo, entow, smokow czy innych zywiolakow.

Co do wczesniejszych zarzutow na temat zagranicznych najemnikow to zaczne od filmu przedstawiajacego murzynow tanczacych "zlodziejski" taniec. Akurat podobne tance sa typowe dla tamtego regionu i tak samo by mozna wypowiedziec sie na temat goralskiego tanca zbojnickiego. Co do samego filmu to byl on zrobiony duzo wczesniej przed 8 sierpnia i sa to poprostu zdjecia z wolnego czasu podczas szkolenia (nie zapominaj ze gruzini mieli swoj kontynent w iraku albo afganistanie
). Kolejna kwestia czy ochotnicy to tez najemnicy? Jezeli tak to polowa europy wyslala najemnikow do walki z rosjanami w czeczeni. Bo w z wojskami FR walczyli m.in czesi niemcy lotysze i co najmniej 1 polak. Watek z wojskami ukranskimi jest ciekawy i wart glebszego zbadania.

Quote
Chupacabras84 :
Czemu nie w filmie twierdzą że busz maczał palce dają delikatnie do zrozumienia ze mc'cain dostal pare punktow w sondazach dzieki temu.


Jestes pewien ze tylko dla tego? Ja nie, wez pod uwage ze w sierpni Palin zostala wskazana jako wiceprezydent z ramienia republikanow i to tez mialo wplyw.

Quote
Chupacabras84 :
Ja uwazam ze  ameryka maczala w tym palce (...) decydujacym czynnikiem bylo to ze saakashvili poczul sie mocny poczul ze ma za plecami sojusznik a takze ze rosja pod presja opinii publicznej nie odwazy sie zaatakowac


Co do pierwszego to na pewno, ale jak dla mnie to nie jest wystraczjacy powod po za tym tylko idiota mogl liczyc na wsparcie militarne w takim konflikcie. Co do interwencji sil FR bylo pewne ze nie beda sie cackac, zwlaszcza w okresie kiedy aspiruja do miana potegi miedzynynarodowej. I moim zdaniem to wcale nie wyczerpuje motywacji Saakaszwilego, powodow bylo na pewno wiecej, i wiekszosci z nich nie poznamy bo sam Saakaszwili o nich nie bedzie mowic.

Quote
Chupacabras84 :
(Tak na marginesie to nie wiem czemu mielismy ich nie poznac wygladaja na calkeim banalne i oczywiste) XD


Wez pod uwage ze kilka dni wczesniej zostal zestrzelony gruzinski BSL, okolicznosci tego zdazenia nie poznamy bo informacja ta w opinii mediow nikogo nie zainteresuje. Podobnych sytuacji moglo byc znacznie wiecej zarowno po stronie rosyjskiej jak i gruzinskiej.

BIA Radzio

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #8 on: 30 December 2008, 01:30:22 »
Moim zdaniem ,Chupa uległes jakiejs iluzji.Przeciez kazdy sztabowiec wie zeby zaatakowac ,badz jak to w przypadku rosjan kontratakowac, trzeba byc do tego przygotowanym (Atak rosyjski był zgoła bardziej zaplanowany,widac to po skali wojsk jakie brały tam udział organizacji itd)z wyprzedzeniem nawet kilkuletnim.Dlamnie Gruzja poczuła troche jak to mówia u nas fantazji ułańskiej i dała sie głupio sprowokowac a ta    słabo przygotowana ofensywa pogorszyła sprawe.Sledze troszeczke ten konflikt ,od jakiegos czasu.Powiem tak, po rozpadzie zsrr ,rzad rosyjski miał dosyc czasu na uregulowanie tego problemu na Kaukazie(ale po co).Wiadomo nie od dzis ze tam trwa spór graniczny,narazie nie bede za duzo sie  wypowiadał w tym temacie i spekulował.
PS.Rosjanie musza moim zdaniem pogodzic sie z faktem ze sa takie kraje jak Ukraina,Polska,Litwa,Estonia,Gruzja,Białorus i sa to kraje niepodległe i demokratyczne(w wiekszosci;0) i trzeba w koncu zaczac jakos zyc obok siebie..tyle

krv[PL]

  • Guest
Konflikt w gruzii
« Reply #9 on: 30 December 2008, 13:55:03 »
Rosjanie nigdy sie  z tym nie pogodza jezeli marza o byciu mocarstwem! (najistotniejsza jest ukraina wsrod tych panstw) chociaz swojego miekkiego podbrzusza (kaukaz) tez raczej nie oddadza! A co do naszych braci gruzinow... niestety pokazali w tej wojnie totalne dyletanctwo... oszczedzanie SIMow(zmodernizowane T-72 przez elbit) to jakas masakra... a pozostawienie tunelu Roki w spokoju to juz zakrawa na jakas militarna komedie!